Lasy gminne

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mitwa
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 02 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Z lasu

Lasy gminne

Post autor: mitwa »

Witam serdecznie

Mam do Was pytanie, czy ktoś zna treść ustawy, która zmieniła/przekazała lasy należące do wsi na rzecz lasów gminnych? W skrócie chodzi oto, że kiedyś mówiono, że dany las należy do wsi np. X, a teraz ujęte jest to wspólną nazwą Lasów Mienia Gminnego. Wiem, że wydaje się to trochę zagmatwane, ale liczę na Waszą inteligencję, dzięki wielkie za ewentualną pomoc - to dla mnie ważne.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A nie stało się to "z automatu" kiedy reaktywowano w reformie administracyjnej gminy?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

Piotrek pisze:kiedy reaktywowano w reformie administracyjnej gminy?
Dokładnie tak, Ustawa o podziale administracyjnym kraju nadaje również kompetencje poszczególnym jednostkom samorządu terytorialnego. W tym zakresie również ustanawia kompetencje terytorialne i przenosi na nie własności skarbu państwa nie przekazane w zarząd innym podmiotom.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170285
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ja bym zajrzał do Ustawy o samorządzie gminnym. Tekst jednolity: Dz. U. Nr 142, poz.1591 z 2001 r.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

Sten pisze:Ja bym zajrzał do Ustawy o samorządzie gminnym.
Naturalnie lecz tu chodzi o wyjaśnienie na jakiej zasadzie las stal się własnością gminy. To że leży on na terenie gminy nie jest jednoznaczne z tym że jest własnością tej JST. Które lasy i na jakiej zasadzie trafiały do gmin, tego dokładnie nie wiem, myślę, że były do aktów prawnych zmieniających ustrój administracyjny kraju akty wykonawcze, które stanowiło co kto i komu przekazuje. Prawdę mówiąc bardziej pamiętam jak to się działo ze szkołami, stąd dedukuję.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

O ile pamiętam to wieś jako taka nie ma zdolności do czynności prawnych. Taką zdolność posiada gmina. Tak więc wieś jako taka nie może dysponować mieniem i dlatego lasy weszły w skład Mienia Gminnego. Aby "posiadacz" mógł nimi władać w ramach prawa.
Ale mogę się mylić.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170285
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Artykuł 48 cytowanej przeze mnie wcześniej Ustawy:
Art. 48. 1. Jednostka pomocnicza zarządza i korzysta z mienia komunalnego oraz rozporządza dochodami z tego źródła w zakresie określonym w statucie. Statut ustala również zakres czynności dokonywanych samodzielnie przez jednostkę pomocniczą w zakresie przysługującego jej mienia.
1a. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do jednostki niższego rzędu, o której mowa w art. 35 ust. 2.
2. Rada gminy nie może uszczuplić dotychczasowych praw sołectw do korzystania z mienia bez zgody zebrania wiejskiego.
3. Wszystkie przysługujące dotychczas mieszkańcom wsi prawa własności, użytkowania lub inne prawa rzeczowe i majątkowe, zwane dalej mieniem gminnym, pozostają nienaruszone.
4. Do mienia gminnego mają zastosowanie, z zastrzeżeniem ust. 3, przepisy dotyczące mienia komunalnego
Czy to w pewnym sensie nie jest wytłumaczenie?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

mitwa pisze:W skrócie chodzi oto, że kiedyś mówiono, że dany las należy do wsi np. X, a teraz ujęte jest to wspólną nazwą Lasów Mienia Gminnego.
Być może w tym przypadku chodzi o gromady, które były jednostkami terytorialnymi mniej więcej trzykrotnie mniejszymi od gmin i obejmowały tylko kilka wsi. Gromady istniały od lat 50-tych do 70-tych, a poźniej przekształcono je w gminy, które tym samym przejęły tzw. gromadzki majatek nieruchomy. Ja znam do dziś utrzymujący się toponim "gromadzkie łąki".
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
mitwa
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 02 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: mitwa »

Dziękuję wszystkim za podjęcie tematu, trochę mi to pomogło w wątpliwościach i nakierowało na przepisy prawa.
ODPOWIEDZ