pomocy

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lesnik88
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: środa 25 lis 2009, 21:25
Lokalizacja: las

pomocy

Post autor: lesnik88 »

mam parę pytań , bardzo proszę o krótkie wyjaśnienie ;D czyli tak - skończyłem właśnie staż a tak się składa, że nie umiem obsługiwać rejestratora.. nie żebym nie chciał tylko leśniczy uważał, że i tak mi się to nie przyda.. a jakoś bałem się mu sprzeciwić, a zresztą mało mnie nauczył. no ale cóż i stąd pytanie czy trudno jest opanować rejestrator??? pytanie 2 jaki najkrótszy wyrzynek można odebrać ? 2,5 m? czyli gdy pilarz wyrobi piękny "kawałek" praktycznie bez wad ale o długości 2m to nic z tego i musi go przerobić w metry? cdn
z góry wielkie DZIĘKI
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170316
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

lesnik88 pisze:pytanie 2 jaki najkrótszy wyżynek można odebrać ?
Iglaste - 2,7 m, liściaste 2,5 m.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Away
początkujący
początkujący
Posty: 147
Rejestracja: niedziela 20 lip 2008, 13:26
Lokalizacja: Friedrichshütte

Post autor: Away »

Wg norm wyrzynek to: drewno okrągłe wielkowymiarowe o długości 0,5-2,6m Ale nie wiem jak to się ma do rzeczywistości, pamiętam, że jest w tym jakiś podstęp ;) 2,5m przy liściastym to tak nie do końca, należy również pamiętać np. o okleinie gdzie min. dł. 2,4m- no ale jak się doda nadmiar na zabezpieczenie 2x0,40m na czołach..
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105239
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ponieważ na drugie pytanie padły już odpowiedzi, ja odpowiem na pierwsze:
lesnik88 pisze:czy trudno jest opanować rejestrator???
Otóż to zależy od osobnika. Można bowiem "iść na czuja" albo przed użyciem poczytać instrukcje oprogramowania i urządzenia :) Pierwsza droga może być długa i ciernista, drugą przeciętny użytkownik komputera przejść powinien bezboleśnie i szybko. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Away
początkujący
początkujący
Posty: 147
Rejestracja: niedziela 20 lip 2008, 13:26
Lokalizacja: Friedrichshütte

Post autor: Away »

Dokładnie! Tak jak Piotrek napisał.
lesnik88 pisze:leśniczy uważał że i tak mi się to nie przyda..
Dziwny ten leśniczy, moim zdaniem mocno Cie pokrzywdził. Ja miałem to szczęście, że całość prac rejestratorowych ;) z szybkim przyuczeniem wykonywałem za leśnego. Czy mi się to przydało, niestety na razie nie :cry:
Generalnie "leśnik", "brakarz" i "las transfer" jest szybko do opanowania, jeśli ma się "komputerowe zacięcie" to nie ma żadnego problemu. Już mija rok odkąd nie miałem styczności ze SILP'em, ale myślę, że bez problemu bym ROD, KW czy AS sporządził. Rejestrator to jest bajka, gorzej z terminalem SILP w N-ctwie.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

gorzej z terminalem SILP w N-ctwie
Jak się na tym trochę popracuje to też bajka.
Awatar użytkownika
jać
początkujący
początkujący
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2010, 20:28
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: jać »

Sten pisze: Iglaste - 2,7 m, liściaste 2,5 m.
Nie zapominając o dodaniu nadmiaru 10 cm-więc tak na prawde min. musi mieć 2.8 igl. lub 2.6 liść.
A o rejestrator się nie martw-jeżeli używałeś kompa to i tu se poradzisz, daje tydzień lekkiego działania na nim w pracy i masz z grubsza opanowany :)
lesnik88
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: środa 25 lis 2009, 21:25
Lokalizacja: las

Post autor: lesnik88 »

jeszcze raz wszystkim dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi ;)
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

Rejestrator to pestka tak naprawdę.
Szczegolnie dla młodego człowieka :) więc tym nie masz sie co martwic.

A co do pytania nr 2: niestety mówisz tak, jak jest - 2metrowy odcinek przerabiamy na metry - chyba że :!: jest to wymiar robiony na specjalne zamówienie dla nabywcy :) Oczywiście do tych 2m musi byc dodany nadmiar 5%, czyli załóżmy te 10cm.

Pozdrawiam i głowa do gory :)
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

Jeszcze raz odpowiem w tym temacie na pierwsze pytanie.

Łatwo jest się nauczyć obsługi rejestratora, jednak najwazniejsze jest zakładanie dokumentów i robienie transferów zgodnie z procedurami i zasadami panującymi w danym nadleśnictwie.
Często zdarza się, ze źle założony KW, ROD, KZ lub źle wybrana linia przesyłowa powoduje dużo problemów dotykających także wystawiającego dokumenty.

Istotne są daty wystawienia dokumentow i ich wydruku, numery umów użyte na KW oraz przypisane do danych umów sortymentów drewna, ilość wydruków także jest istotna i rozliczana co do sztuki.
W nowym systemie wazne jest na przykład także wpsomniany już wybrany KZ - są do wyboru dwa KZ1 i KZ2 - wystawiamy tylko ten pierwszy, poniewaz drugiego system nie odbiera.

Takich szczegółów jest jeszcze więcej, ale to wychodzi w czasie pracy...
I tak jak poczatkującym się pomyłki wybacza, tak już wytrwanym pracownikom jest to wytykane.

Niedobrze, że miałes takiego przełożonego na stażu.. ale wszystko da sie nadrobić :D
Powodzenia! :)
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
ODPOWIEDZ