PROBLEM

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaczucha
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 21:51
Lokalizacja: Rzeszów

PROBLEM

Post autor: kaczucha »

Witam
Jestem tutaj po raz pierwszy, lecz do napisania skłoniła mnie moja, a raczej mojej mamy sytuacja.
Po krótce postaram się opisać naszą sytuację.
Rodzice od 1997 roku byli w posiadaniu dzialki lesno-rolnej, formaolnie od roku 2003, bo wtedy byl spisany akt notarialny. Na ten dzialce by już domek drewniany, rodzice go odnowili, domek ma mniej niz 30 m2, nie ma fundamentów. Nie było problemu z podłączeniem wody bieżąceuj jak i prądu. Obecnie , po smierci ojca mam przystąpiła do sprzedazy dzialki. Okazało się, że w księgach wieczystych jest wpis jedynie ze jest to dzialka lesno-rolna, i Pan w urzedzie poinformował, że tam domek żaden nie może powstać. Okazało się, że domek istnieje w mapkach, które były wybrane z urzędu.
Teraz mama się obawia, że domek jest wybudowany nielegalnie, i że osoba która zakupiłą działkę może mieć jakieś problemu. dodatkowo nie płaciła podatku za domek przez te lata...
My się z mama kompletnie na tym nie znamy, byłabym bardzoooo wdzieczna gdyby ktoś mógł udzielić wskazówke jak postąpić w takiej sytuacji.....do kogo się udać, czy to się da jakoś załatwić..... :( :( :( :( :wow:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170063
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ja zawsze twierdzę, że budynek nie związany na stałe z gruntem, stać sobie może. Całkiem niedawno nawet w "Rzepie" coś na ten temat było. Jak znam życie - Basiabasia będzie twierdziła zgoła co innego.
Najlepiej zasięgnąć "języka" w gminie, bo tak już jest, że u nas, to co kraj to obyczaj.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Prawo budowlane niestety nie dzieli budynków na trwale czy nietrwale związane z gruntem. Tak samo jest potrzebne pozwolenie na budowę lub zgłoszenie w zależności od jego powierzchni. Nie mówiąc oczywiście o warunkach zabudowy, które w takiej sytuacji na pewno były konieczne. Jest możliwość legalizacji budynku, problem tylko w tym, na jakim gruncie on stoi. Jeśli na leśnym - no to kanał, jeśli na rolnym i byłaby szansa uzyskania warunków zabudowy to można coś pokombinować.
basia33
kaczucha
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 21:51
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: kaczucha »

Nie jestem pewna, ale domek lezy tak na 90% na czesci leśnej, choć działka jest lesno-rolna. Do kogo mam się zglosić w celu uzyskaia pomocy...A co w przypadku jak domek jest naniesiony na mapki?? Wiec w gminie mają swiadomość ze coś takiego tam jest....
A co jakby domke okreslic jako budynek gospodarczy??
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Zadzwoń do architektury w jakimkolwiek starostwie i poradź się co można zrobić. Niestety, jeśli domek jest na gruncie leśnym mogą być kłopoty z legalizacją.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

kaczucha pisze:A co jakby domke okreslic jako budynek gospodarczy??
30m2 to już nie budynek gospodarczy a bynajmniej nie budynek, który można zbudować na zgłoszenie...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ