POMOCY

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tigerek20
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 08 mar 2010, 11:33
Lokalizacja: Pomorskie

POMOCY

Post autor: tigerek20 »

Witam, jestem urzędniczką z dwumiesięcznym stażem :wink: i bardzo liczę na Państwa pomoc w rozwiazaniu mojego problemu.
A mianowicie - kiedyś pewien Pan miał aż 5 arów lasu, na ten las nie został opracowany żaden plan urządzenia (powierzchnia była za mała jak mi powiedziano) ale figurował w ewidencji jako Las. W 2001 r. ten Pan dosadził do tego lasu młody las na który został opracowany Plan. I dzisiaj został złożony wnoiosek na wycięcie kilku sosen z tego pierwszego lasu - pan przyszedł do Gminy bo Nadleśniczy nie ma w swoich dokumentach tego lasu..... a ja patrząc w ewidencji widzę LsV więc chyba nie ma podstaw żeby to Wójt wydał decyzję???? W rozmowie z byłym Urzędasem dowiedziałam się że nie wie kto ma wydać tą decyzję :P dlatego liczę na Państwa doświadczenie i pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lena
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 12:07
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Lena »

To spór o właściwości, czyli nie wiadomo, który organ ma wydać decyzję. Na podstawie art.22 kpa można wystąpić do właściwego organu wyższej instancji o wskazanie kto jest organem właściwym.
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

Wg mnie sprawę ewidentnie zawaliło Starostwo, bo to one odpowiada za nadzór nad lasami prywatnymi (Zapis w ewidencji - Ls - jednoznacznie kwalifikuje ten użytek). Zwykle Starostwo zleca te zadania odpowiednim terytorialnie nadleśnictwom - bez względu na to, czy mają uproszczony PUL czy nie. Dla użytku Ls nie mają zastosowania przepisy z art. 83 ustawy o ochronie przyrody.
Starosta (jeśli jeszcze tego nie zrobił) powinien przekazać ten teren w zarząd nadleśnictwu i sprawę załatwia leśniczy.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

tigerek20 pisze:na ten las nie został opracowany żaden plan urządzenia (powierzchnia była za mała
Więc starostwo powinno opracować Inwentaryzację stanu lasu (praktycznie to samo co UPUL)
tigerek20 pisze:Pan dosadził do tego lasu młody las na który został opracowany Plan
Tu znów dano ciała... powinny zostać ujęte w Planie oba drzewostany.
kamillo pisze:Wg mnie sprawę ewidentnie zawaliło Starostwo
Też jestem tego zdania.
I to Starostwo powinno zjeść tę żabę... ponieważ:

Art. 19.3 Ustawy o lasach mówi: dla lasów rozdrobnionych o pow. do 10ha, niestanowiących własności SP zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu.

Skoro opracowano UPUL to tą działkę powinno się do niego dołączyć aneksem.
Art. 21.2 mówi, że PUL jest sporządzany dla lasów niestanowiących własności SP na zlecenie starosty.

Ot i problem rozwiązany :wink:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jeśli to było 5 a bez sąsiedztwa lasu to powinien tym się zająć klasyfikator na zlecenie Starostwa i przekształcić Ls na Lz. Ale to już późno, bo został dolesiony inny kawałek i teraz z pewnością ma to powierzchnię powyżej 10 a i jest to las. U mnie takie sprawy załatwia nadleśnictwo. Jestem tak dogadany z gminami, że jak mają wniosek na usunięcie drzewa na użytku Ls to bez względu na wszystko wniosek przesyłają do mnie. Natomiast szczerze mówiąc bardzo byłbym ciekawy jak w przypadku lasu mniejszego niż 10 a o właściwości urzędu orzekło by SKO (dzięki Lena za pomysł). Muszę kiedyś spróbować złożyć taką sprawę...
Ale teraz jak jest kompleks powyżej 10 a, w części urządzony to nie ma sprawy - jest to las w rozumieniu obu wiadomych ustaw i starostwo/nadleśnictwo musi się tym zająć. Natomiast z jakiego przepisu wydadzą decyzję to jestem strasznie ciekaw. tigerek20, pisz proszę na bieżąco jak się sprawy mają.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ