Świerk Pospolity

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kondzio107
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 26 lis 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków

Świerk Pospolity

Post autor: Kondzio107 »

Witam, Mam pytanie na temat przyrostów świerka pospolitego. W jakim czasie urósłby do wysokości 2m jeżeli zasadziłbym sadzonki 50cm oraz odchwaszczał, przycinał i nawoził?

Pozdrawiam, Konrad
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169503
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zależy to od wielu czynników (miejsce - region, nasłoniecznienie, nawożenie, zwarcie itp) Uśredniając - od kilkunastu cm, do ok. metra rocznie (w skrajnie korzystnych warunkach). To jednak tylko teoria.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Kondzio107
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 26 lis 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kondzio107 »

Region to będzie Małopolska. Planuję założyć plantację świerków pospolitych i sprzedawać je jako choinki. Dlatego szukam wszelkich informacji na ich temat oraz jaka najlepsza gleba, nawozy, jak rozplanować sadzenie itp. Jak Macie jakieś ciekawe książki to bardzo proszę o tytuły, oraz jeżeli są to e-booki.

Pozdrawiam, Konrad
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jeśli chodzi o plantację choinkową to pędzenie gościa na wysokość to nie jest dobre rozwiązanie, bo takie choinki są brzydkie. Takie drzewka nawet się czasami cieniuje, żeby utrzymać odpowiedni stosunek przyrostu głównego do bocznego i ograniczyć przyrost na wysokość. Poza tym świerk pospolity to moim zdaniem nie jest dobry gatunek na choinki - bynajmniej ja bym nie kupił...
Generalnie to odsyłam do literatury fachowej, bo u nas na forum to może być ilu ludzi tyle opinii...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Kondzio107
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 26 lis 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kondzio107 »

A czy masz możesz podać mi kilka tytułów?
ODPOWIEDZ