Zabezpieczenie potoku górskiego w prywatnym lesie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Zabezpieczenie potoku górskiego w prywatnym lesie

Post autor: Lukasz_konrad »

Witam, próbowałem wyszukać podobny temat na forum, ale mi się nie udało. Problem dotyczy małego potoku górskiego, który przepływa przez działkę leśną. Właściwie jest to ciek wodny, sezonowy i przez cały rok ledwie się sączy. Ale na przełomie wiosny i lata nabiera dużych rozmiarów wraz z opadami deszczu. Ostatniego lata miałem powódź, która naniosła masę rumoszu na działkę wokół domu. Sama woda ma zapewniony spływ do pobliskiej rzeki, największy problem to ziemia, skały i drzewa, które zmasakrowały działkę. Pytanie w jaki sposób nisko budżetowo uregulować ten potok (zapory z kłód drzewnych, stopnie z kamieni i drutu). Jak to jest robione w lasach? Czy mogę to sam wykonać, czy też muszę zgłaszać jakiemuś zarządcy wodnemu? Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia w tym temacie?
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Lukasz_konrad pisze:ciek wodny
ciek podobnie jak akwen nie wymaga sąsiedztwa przymiotnika "wodny" ;)

Na pewno potrzebne jest Ci pozwolenie wodnoprawne.
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

Chciałem wzmicnić semantycznie hydro-przesłanie cieku :D. No własnie nie jestem pewien tego pozwolenia. Jeśli tak to kłopot. Muszę zlecić operat wodny, zatwierdzić u zarządcy , znaleźć wykonawce i takie tam. Kosztów co niemiara a mówimy o rowie, kt jest suchy przez 11 miesięcy w roku. Widziałem takie zabezpieczenia w lesie z bali drewnianych, to by było idealne (kłody w poprzek z otworami na przepływ wody, które zatrzymują kamienie i drzewa z lasu). Tylko nie wiem do kogo się zwrócić w tej sprawie ?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170006
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na Twoim miejscu wysłałbym zapytanie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Tam zapewne uzyskasz szczegółowe informacje, przede wszystkim zaś dowiesz się, czy wymagane są wszelakie zezwolenia, a jeśli tak, to jakie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

Sprawdziłem w internecie w RZGW i znalazłem coś takiego (wybrane fragmenty):
"Wydawanie pozwoleń wodno prawnych jest związane ...z wykonywaniem urządzeń. Przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych lub korzystaniu z nich, a w szczególności:
budowle: piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy,
zbiorniki i stopnie wodne,
stawy,
obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych i podziemnych,
obiekty energetyki wodnej,
wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania wody lub ścieków do wód lub urządzeń wodnych,
mury oporowe, bulwary, nadbrzeża, pomosty, przystanie, kąpieliska,
stałe urządzenia służące do dokonywania przewozów międzybrzegowych
Wymagane dokumenty:
Wniosek,
2 egz. operatu wodnoprawnego,
Decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana - w przypadku wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego.
Opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym.
Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie wód powierzchniowych lub na zależne od siebie korzystanie z wód przez kilka zakładów dołącza się projekt instrukcji gospodarowania wodą, zawierający opis sposobu gospodarowania wodą i zaspokojenia potrzeb wszystkich użytkowników odnoszących korzyści z urządzenia wodnego, którego dotyczy instrukcja.
.....
Pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych może być wydane na podstawie projektu tych urządzeń, jeżeli projekt ten odpowiada wymaganiom operatu, o którym mowa w art. 132"
Masa dokumentów i pewnie kosztów z tym związanych. Nie wiem czy nie lepiej ubezpieczyć dom imieć nadzieje, że powódź się nie powtórzy :?
ODPOWIEDZ