Pomoc w sprawie zalesienia

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yurine
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 08 sie 2009, 16:45

Pomoc w sprawie zalesienia

Post autor: yurine »

Przede wszystkim chciałabym powitać forumowiczów:D
Prawdopodobnie podobne tematy były już często poruszane na forum dlatego wybaczcie, że utworzyłam nowy temat.

Niedawno odziedziczyłam działkę pod zalesienie. Nie prowadze działalności rolniczej, jednak chciałabym zasadzić na niej las. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jakie kroki prawne powinnam podjąć, skąd wziąć sadzonki i jak je wybrać itd?

Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Pierwsze udaj się do gminy i zobacz czy obowiązujące przepisy planistyczne (MPZP lub SUZT) dopuszczają tą formę zagospodarowania twojego gruntu.
Potem namierz najbliższego leśniczego, lub specjalistę nadzorującego LN, porozmawiaj z nim, przedstaw mu sprawę, poproś o poradę. Pamiętaj, że Ci ludzie nie mają obowiązku Ci pomagać, dlatego nie bądź nachalny a jak uzyskasz pomoc to podziękuj... Jesienią wykonaj pełną orkę, najlepiej pogłębiaczem (jeżeli grunt był użytkowany rolniczo jest to konieczne). Na wiosnę posadź zakupione w szkółce leśnej (z reguły najtaniej w N-ctwie) sadzonki według składu gatunkowego zaproponowanego przez miejscowego leśnika i według jego wskazówek co do więźby i sposobu sadzenia. Pamiętaj, że założoną uprawę trzeba pielęgnować (okaszać min. 1 raz w roku, chronić przed zwierzyną), a ubytki uzupełniać.
Powodzenia.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
yurine
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 08 sie 2009, 16:45

Post autor: yurine »

Bardzo dziękuje za pomoc
Słyszałam że można dostać sadzonki z przydziału tylko trzeba napisać jakieś podanie chyba do gminy... czy mógłby mi ktoś wyjasnic na czym polegają tformalności?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Można dostać pomoc z PROW na zalesienie gruntu rolnego. Jest to jednak obwarowane wieloma warunkami. Przede wszystkim trzeba być rolnikiem (być w ewidencji gospodarstw rolnych) a grunt musi być użytkowany rolniczo i w MPZP musi być przeznaczony do zalesienia.
Czasami niektóre nadleśnictwa przyznają jakieś darmowe sadzonki ale raczej do tworzenia zadrzewień. Zawsze jest to sprawa indywidualna i o informację należy pytać w miejscowym nadleśnictwie.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ