Potrzebna pomoc jak szczepić

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Potrzebna pomoc jak szczepić

Post autor: silko76 »

Witam. Wczoraj wieczorem w legnickim parku padło wiele pięknych drzew. Niestety padło również moje ulubione drzewo (piękna ogromna sosna). Czy istnieje możliwość zaszczepienia tej sosny (tak żeby coś po niej zostało). Jak to zrobić? Mam niewiele czasu więc bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Temat raczej do działu HODOWLA LASU. Może któryś z naszych forumowych szkółkarzy coś doradzi?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Z sosną to się nie da takiej sztuczki przeprowadzić. Jedyne co można zrobić to z ewentualnych szyszek spróbować pozyskać nasiona, wysiać i czekać na potomków.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Sten, jak limba na zwyczajnej i czarnej pięknie rośnie to pewno się da.
Widziałam jak rosną. Szczepic nie umiem. :oops:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

masz rację Magdo można. Znalazłem coś takiego: http://forum.muratordom.pl/wlasna-chodo ... t73004.htm
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

nie jest to łatwe ale spróbowałbym ukorzeniania tegorocznych pędów. Okres teoretycznie dobry a i trochę wiadomo jak postępować w ukorzenianiu letnim chociaż więcej jest dla liściastych. Ja bym jeednak spróbował. Jeżeli się zdecydujesz to podam ci kilka wskazówek. :roll:
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Post autor: silko76 »

Witam. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Narwałem tego dość dużo i z pomocą ukorzeniacza powsadzałem do ziemi na kilka sposobów. Za 6-8 tygodni dam znać co z tego wyszło. Pozdrawiam.
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Wietrz i zraszaj, obcioł bym na częsci igły o połowę a przy długich igłach nawet o 2/3 ukorzeniach IAA blub IBA może 3-4% podłoże luźne ale z piaskiem wilgotność na kropelkę. raz w tygodniu coś antygrzybowego spryskać a w zasadzie zamgławić. Powodzenia. 8)
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Ukorzenianie - patrz "Rozmnażanie drzew i krzewów nagozalążkowych" autorstwa J. Hrynkiewicz-Sudnik, B. Sękowski, M. Wilczkiewicz PWN 1991. Momentami aż za szczegółowa książka, ale lepszej póki co nie widziałem. Co do szczepienia - nie znam się, nie mam do tego "ręki". Miałem co prawda pracownika, który potrafił i kij od szczotki ukorzenić, ale niestety opuścił ten ziemski padół jakiś czas temu.
ODPOWIEDZ