Szop pracz dotarł do nas .....

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Szop pracz dotarł do nas .....

Post autor: biedronka »

Kilka dni temu w okolicach Brzeska samochód potrącił kilkukilogramowe, futrzaste zwierzę. Okazało się, że pod kołami auta zginął szop pracz, drapieżnik, którego ojczyzną jest Ameryka Północna - pisze "Dziennik Polski".
Zwłoki zwierzęcia zostały przetransportowane do Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Specjaliści pobiorą próbki tkanek i fragmenty układu pokarmowego do celów badawczych.
Występowanie drapieżnika zaskakuje przyrodników. Jak mówi Wojciech Sanek z ciężkowickiego muzeum - W Polsce do tej pory szopy były spotykane tylko w północno-wschodniej części kraju. Naturalnym ich siedliskiem jest Ameryka północna. do Europy i Azji sprowadził je człowiek.
Niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą obecność szopa pracza, to - oprócz zagrożenia dla ptactwa - ryzyko rozprzestrzeniania przez niego chorób. Póki co nie wiadomo jak drapieżnik znalazł się w okolicach Brzeska. Jak mówi Sanek - Nie wiemy, czy znaleziony martwy drapieżnik to dowód na rozprzestrzenianie się zasięgu północno-wschodniej populacji, czy przykład nieodpowiedzialnego procederu wypuszczania zwierząt z prywatnych hodowli.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... prasa.html
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Solaris
początkujący
początkujący
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 28 cze 2009, 09:38
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Solaris »

Kurcze, biedronko... ja nie chcę wyjść na idiotkę, bo nie jestem leśnikiem, ale widziałam u nas szopa. Jakieś dwa lata temu nad rzeką Drawą. Mieszkam w Drawieńskim Parku Narodowym. I wiesz co, nie wiedziałam, ze to dziwne, że go widziałam...
Kurcze, mogłam to zgłosić, byłabym sławna ;)
Awatar użytkownika
kukaburra
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5834
Rejestracja: sobota 01 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Puszcza Zielona

Post autor: kukaburra »

Dziwny ten dyrektor muzeum.... W okolicach Słońska szop jest normą od dobrych kilku lat...
I am not altogether on anybody’s side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Z prawdą jest jak z d... Każdy ma inną i każdy ma swoją... I nie każdy powinien ją pokazywać ;)
Awatar użytkownika
akaye
początkujący
początkujący
Posty: 206
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 14:47

Post autor: akaye »

Solaris pisze:widziałam u nas szopa
A może to był jenot?
Jeśli chodzi o szopa to u mnie dwa lata temu stwierdzono (odstrzelono) jedną sztukę.
Po sąsiedzku w Niemczech, w niektórych regionach, wzrost populacji szopa jest już bardzo poważnym problemem :( Np. w Brandenburgii strzela się ok. 20 tysięcy sztuk rocznie.
"najtrudniej jest być człowiekiem"
Solaris
początkujący
początkujący
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 28 cze 2009, 09:38
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Solaris »

Nie nie, to na pewno był szop. Wiem jak wygląda jenot ;) Te z kolei są u nas plagą. Bardzo żywotne i waleczne z nich zwierzątka...
Pokazałam teraz mamie w Googlach zdjęcia jenota i szopa - mówi, że też widziała u nas szopa na bank ;)
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

No to się zacznie, jenot, szop, pantery, to dają hodowle futerkowe i ich "odpowiednie" dopilnowasnie przez właścicieli.
Awatar użytkownika
Atterdag
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 458
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 12:58
Kontakt:

Post autor: Atterdag »

Ot dokładnie to. W Słońsku i okolicach szop to już widok codzienny, podobnie jak jenot i norka amerykańska. Wszystko z zaodrzańskich hodowli. Zagadką dla mnie jest jednakże skąd wziął się szop w okolicy Brzeska. Nie kojarzę żadnej większej hodowli.

kukaburra: Nie wiesz czy prowadzone przez park badania nad liczebnością tychże są dalej prowadzone?
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…
mular
początkujący
początkujący
Posty: 32
Rejestracja: niedziela 19 lip 2009, 12:47
Lokalizacja: Warszawa/Bartoszyce
Kontakt:

Post autor: mular »

Jenot to stara historia szop jest młodszym wynalazkiem (tak mi się zdaje). Jenot to już jak swój. Ostatnio słyszałem, że kiedyś gdzieś znaleziono szopa w gnieździe dużego ptaka szponiastego - spał sobie :)
Ciągle się uczę...
ODPOWIEDZ