Potrzebna informacja

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Glaca pisze:Zrób dobre studia
Ja już po studjach. Niestety trchę inny kierunek, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zdobyć dodatkowy fakultet. Nic oprócz czasu, tego zawsze brakuje :)
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca pisze:Zrób dobre studia :wink:

Ja dzięki mgr już wszystko prawie wiem:

- z jakich książek korzystać szukając pełnej informacji,

- jak szukać info za pomocą Google,

Teraz naprawdę wiem, czego muszę się jeszcze nauczyć - przed studiami czułem się mądrzejszy :mg:
maksik pisze:Ja już po studjach. Niestety trchę inny kierunek, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zdobyć dodatkowy fakultet.
No tak... Koniecznie dodatkowy fakultet.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

[quote="Piotrek"]No tak... Koniecznie dodatkowy fakultet.[/quote

:?:
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: kinemax »

maksik pisze:Może ktoś wie gdzie mogę znalezć materiały na temat prywatnych rezerwatów przyrody. Słyszałem że jest możliwość uzyskania dtacji z UE. :spoko:
Temat mnie również bardzo ciekawi !
Paweł znad bobrzej tamy
nowa
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 26 maja 2009, 17:55
Lokalizacja: Międzyrzecz

Post autor: nowa »

jeżeli chodzi o dotacje z UE wszystkie takie informacje uzyskasz w WUP, sądze że łacznie z interesujacym Cie tematem, sama starałam się o dotacje i wiem że szczegółowo udzielają ich w placówkach :arrow: ich obowiązkiem jest dokładnie wytłumaczyć
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Witam, dostałem powiadomienie ze starostwa że moja uprawa leśna w wieku 3,5roku została automatycznie z urzędu przekształcona na las. :shock: Rozmawiałem z kolegą którego uprawy mają 4,5roku i też z automatu zostało przekształcone na las. :shock: Czy to zgodne z prawem? :? Wyczytałem w ustawie że przekształcenie następuje po piątym roku, a nie przed. Z tego co dowiedziałem się z tego forum to wszystko co będę robił w lesie muszę konsultować z nadleśnictwem, starostwem i innymi organami.(chyba że się mylę) Natomiast przed przekształceniem tego wymogu nie ma. Czy ktoś jeszcze spotkał się z takimi przypadkami? i czy można się odwołać od takiej decyzji? :)
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
zibi72
początkujący
początkujący
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 19:07
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: zibi72 »

Troszkę to dziwne że Ci tak przysłali z automatu to przksztalcenie. W broszurce zalesieniowej wydanej przez ARiMR napisali :

"Premia pielegnacyjna w piątym roku realizowania planu zalesienia oraz premia zalesieniowa , począwszy od piątego roku realizacji planu zalesienia, jest wypłacana po wcześniejszym przekwalifikowaniu gruntu rolnego na grunt leśny , dokonanym, w drodze decyzji, wydanej na podstawie przepisów o lasach, przez starostę właściwego ze względu na położenie gruntów objętych zalesieniem, kopię decyzji dołącza się do wniosku o wypłatę.
Starosta dokonując oceny udatności uprawy leśnej na gruntach, o których mowa w ust.6, bierze pod uwagę kryteria określone w załączniku nr6 do rozporządzenia."

może boja się że jak im wszyscy złożą wnioski jednocześnie to się nie wyrobią więc przekształcają z wyprzedzeniem , tylko co z oceną udatności uprawy :|
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Moment, moment, bo czegoś tu nie rozumiem. Zalesiałeś z PROWu czy z własnych środków?
Jeśli z PROWu to nie ma się co pieklić, bo i tak, prędzej czy później musisz to przekształcić na las - taki jest cel przyznania dotacji - zalesienie (nie zadrzewienie, uproduktywnienie czy założenie plantacji).
Jeśli nie zalesiałeś z PROWu to tym bardziej dziwić się nie powinieneś. Tym bardziej jeżeli twoje zalesienie było zgodne z MPZP.
Starosta z urzędu okresowo aktualizuje ewidencję gruntów. Ponieważ klasyfikator przyszedł na twój grunt i zastał tam las (uprawa leśna to też las), ujął to w zmianach i tak też zaktualizował to starosta. Jeżeli masz podstawy merytoryczne aby stwierdzić, że to co rośnie na twoim gruncie nie jest lasem - odwołaj się od decyzji starosty. Pamiętaj jednak, że na gruncie rolnym obowiązuje rozporządzenie o DKR, które mówi, że 50 drzew/ha to max. W ostateczności możesz jedak próbować udowadniać, że to co założyłeś to plantacja drzew leśnych, co na gruncie rolnym robić wolno i nie jest to zmianą jego użytkowania. Spiesz się i pamiętaj o terminach. Sprawę spróbuj pierwsze załatwić polubownie (pogadaj z właściwym urzędnikiem w starostwie - geodezja) jeśli to nic nie da to dopiero wtedy wal z grubej rury.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Dzięki za pomoc już wszystko wiem. :spoko: A zalesienie nie było z PROWU, to jeszcze sadził muj Dziadek. Nara. :)
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Teraz to ja nic nie wiem. Pierwsze żalisz się, że uprawa była dopiero 3,5 letnia a potem sugerujesz, że zalesienie nie mogło być z PROWu, bo "to jeszcze sadził twÓj dziadek...
No ale niech będzie.
Nara.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

A teraz to ja nie rozumiem :?
Jaźwiec pisze:sugerujesz, że zalesienie nie mogło być z PROWu
Przecież nie pisałem że zalesienie było z prowu.
Jaźwiec pisze:"to jeszcze sadził twÓj dziadek
Bo sadził i co wtym dziwnego :?:

Generalnie to chodzi o całą biurokrację, przed piątym rokiem jest wszystko jakby prostsze. Po piątym roku wszystko nabiera innych kolorów(ciemniejszych) :(
Piszę to wszystko nie z własnego doświadczenia, a z doświadczenia Waszego. To co dowiedziałem się porzez to forum, to wnioskuję że po piątym roku trzeba wszysto uzgadniać z nadleśnictwami. To tak jak by to nie był mój las tylko państwowy. Z tąd moje jak to napisał Jażwiec, żalenie się. :)
Jeszcze raz nara.
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

No to wnioskuj człowieku poprawnie, bo piąty rok to żadna magiczna granica i nigdzie w prawie nic takiego nie ma...
PROW pojawił się w domyśle, bo tylko tam znajdziesz "magiczne" 5 lat. Tyle. Kto pyta nie błądzi, pod warunkiem, że słucha odpowiedzi...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

To, gzie ja czytałem o tych 5lat. Wydaje mi się że w ustawie jakiejś, chyba ustawie o lasach. Sprawdzę to. To znaczy że jak nie zostało zalesiane z PROWU, to nie mieli prawa coś takiego mi przysyłać. :? Ale i tak dzięki.
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Jaźwiec pisze:
maksik pisze:Wyczytalem tez ze nasadzenie do pieciu lat jest uprawa, a po piatym roku staje sie lasem.
Kolejne pomieszanie pojęć. Przeczytaj jeszcze raz powoli to co napisałem w poprzednim poście. Granica 5 lat to granica ostatniej oceny udatności uprawy według zasad hodowli lasu. Nie ma to wielkiego związku z przejściem z fazy uprawy do fazy młodnika (kolejne fazy rozwojowe drzewostanu). Prawnie ten termin nie jest w żaden sposób wiążący.
maksik pisze:Wiec jezeli w pzp. grunt widnieje jako las, chyba nie jest wazne czy ten las ma rok czy dwa czy pięć.
Ależ pzp nie jest tu wiążący prawnie, tylko ewidencja gruntów.
maksik pisze:A wyczytałem ze po pięciu latach należy gdzieś to zgłosić aby przekwalifikować na ls.
Do klasyfikatora. Zapłacisz za to ok 1000 zł...
maksik pisze:Lub też może to odbyć się z urzędu.
Tak ponieważ za okresową aktualizację ewidencji gruntów odpowiada starosta.
To tu to przeczytałem. Czyli chodziło mi o Zasady Hodowli Lasu, a nie o Ustawę O Lasach. Sory za pomyłkę :)
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
ODPOWIEDZ