W jaki sposób można płoszyć ptaki by nie złamać prawa.

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

W jaki sposób można płoszyć ptaki by nie złamać prawa.

Post autor: RR »

Rolnicy z Borówna (gm. Chełmno) mogą wreszcie odstraszać łabędzie nieme, które zniszczyły im rzepak. Żałują jednak, iż nie potrafią porozumiewać się językiem tych ptaków. Inna sprawa, że zezwolenie na odstraszanie jest ważne tylko w czasie, gdy łabędzie nie są zainteresowane rzepakiem.

Przypomnijmy, że od lutego rolnicy z Borówna starali się o zezwolenie na odstraszanie łabędzi niemych, które niszczyły ich uprawy.

Nauczy się ptasiego języka
- Wreszcie przyszła decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, z której wynika, że będę musiał nauczyć się krzyczeć jak przestraszony łabędź - mówi Stanisław Kulwicki, sołtys wsi Borówno i Różnowo.

Bo w decyzji napisano:"(...)umyślne płoszenie i niepokojenie osobników łabędzia niemego zostanie wykonane przy użyciu sygnałów dźwiękowych ostrzegawczych wydawanych przez łabędzie, przez dwie godziny rano oraz późnym popołudniem z jednodniową przerwą(...)".

Decyzję tę otrzymał niedawno Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno, który występował o zgodę na odstraszanie ptaków w imieniu rolników.

On także ma problemy z interpretacją treści zezwolenia. - Bo to znaczy, że łabędzi nie można po prostu przegonić, nie można nawet przy nich klaskać, tylko trzeba użyć tych sygnałów ostrzegawczych wydawanych przez łabędzie - zastanawia się wójt. - No, ale jak to zrobić? Skąd wziąć takie dźwięki? Teoretycznie można by nagrać wystraszonego łabędzia i potem puszczać takie nagranie. Ale przecież bez zezwolenia nie można go straszyć! A jak z zezwoleniem, to przy użyciu tych dźwięków. ..

Więcej>>>
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
ODPOWIEDZ