Wycinanie i dosadzanie drzew na gruncie rolnym

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Wycinanie i dosadzanie drzew na gruncie rolnym

Post autor: kinemax »

Witam wszystkich!

Stałem się posiadaczem "samozalesionych" sosną (od 3 do 10 lat) gruntów rolnych klasy V i VI i mam ochotę część tej sosny przerzedzić oraz dosadzić trochę innych gatunków drzew, żeby przekształcić to miejsce w coś w rodzaju laso-parku.
Gdy zacząłem sie dowiadywać w gminie to mi powiedziano, że muszę uzyskać zezwolenie na każdą sosnę powyżej 5 lat (z komentarzem: "ale kto to sprawdzi ile ona miała lat...") zaznaczając ją na szkicu załączonym do wniosku, gminy naliczy odpowiednie opłaty (duże!), które mogą odroczyć na 3 lata, a potem anulować jeśli posadzę taką samą ilość nowych drzew.
I pytanie - czy mogę to zrobić prościej, na przykład twierdząc, że to jest plantacja sosny (troszkę naciągane!) lub że zamierzam tu założyć .... (park? plantację różności ? czy może coś jeszcze innego?)
Paweł znad bobrzej tamy
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Przeczytaj ten wątek -własny las na swojej ziemi

Zadrzewienie to upierdliwość - każda wycinka to kwit i dosadzanie drzew tyle ile wyciąłeś i gruntu Ci zabraknie po paru latach. KARY za brak zezwolenia to WARTOŚĆ DOMU za grube drzewo.

Las to pożegnanie się z gruntem w praktyce bo inna działalność na nim to POTĘŻNA opłata za trwałe wylesienie.

Plantacja to zero kwitów na wycinki NAJKORZYSTNIEJSZE rozwiązanie dla właściciela i środowiska.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wycinanie i dosadzanie drzew na gruncie rolnym

Post autor: Glaca »

kinemax pisze: grunty rolne klasy V i VI (...) przekształcić to miejsce w coś w rodzaju laso-parku.
Złamiesz prawo...
kinemax pisze:Gdy zacząłem sie dowiadywać w gminie to mi powiedziano, że muszę uzyskać zezwolenie na każdą sosnę powyżej 5 lat (...) gmina naliczy odpowiednie opłaty (duże!), które mogą odroczyć na 3 lata, a potem anulować jeśli posadzę taką samą ilość nowych drzew
Pytałeś jako osoba prywatna czy jako przedstawiciel firmy :?:
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: kinemax »

Pytam jako osoba prywatna. Drzewa już tam rosną i chcę, żeby rosły, ale nie wszystkie (z tych co są) i dodatkowo sporo innych (dąb, brzoza, dereń - inne propozycje mile widziane...).
Prawa nie chcę łamać i bardzo proszę o radę, co i jak mogę zrobić legalnie.
Wątek wspomniany przez Atlasa czytałem - to pytanie tam właśnie padło i jak rozumiem zostało wydzielone jako nieco inne zagadnienie...
Paweł znad bobrzej tamy
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

kinemax pisze:co i jak mogę zrobić legalnie.
Napisz do twego urzędu gminy:

Założyłem plantację drzew na działce nr........... (tu nie wolno się pomylić!) we wsi ............. Do jej założenia posadziłem następujące gatunki.................... , wykorzystałem też istniejące samosiewy. To pismo kieruję do tutejszego urzędu, gdyż nie zamierzam zwracać się po zezwolenia na wycinanie tych drzew podczas prac pielęgnacyjnych i pozyskiwania w przyszłości pożytków z tej plantacji, co jest zgodne z zapisem Ustawy o ochronie przyrody Art 83. 6. 3. Jeżeli stanowisko urzędu w sprawie zezwoleń na wycinkę drzew na tej plantacji jest inne to proszę podać podstawę prawną w formie pisemnej.
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: kinemax »

Dziękuję, tak zrobię i dam znać jeśli dostanę jakąś odpowiedź :)
Paweł znad bobrzej tamy
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

kinemax pisze:dam znać jeśli dostanę jakąś odpowiedź
Tak, tak, koniecznie. Strasznie jestem ciekawy jak się gmina ustawi do wzoru pisma lansowanego przez Atlasa...
A może sam Atlas ma już w tej materii jakieś doświadczenia...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ