Zakladam las i mam kilka pytań

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
morzedzungli
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: piątek 09 sty 2009, 14:43
Lokalizacja: Lubuskie

Zakladam las i mam kilka pytań

Post autor: morzedzungli »

Witam Wszystkich!

Posiadam działkę rolną o pow 1,5ha na których rosną samosiejki. Od jesieni sukcesywnie wycinam drzewa i przygotowuję teren pod zalesienie ( decyzję z Gminy na wycięcie oczywiście mam ). Mam kilka pytań:

1. Kiedy składałem wniosek na wycięcie nie zaznaczałem, ze na tym terenie będę sadził drzewa i człowiek wydający decyzję w ramach rekompensaty nakazał mi posadzić 30 lip. Czy mogę zwrócić się z wnioskiem do Gminy aby nie sadzić tych lip?

2. Czy w tym roku dostanę zwrot kosztów założenia uprawy oraz premię pielęgnacyjną i zalesieniową ? ( jestem rolnikiem i spełniam wszystkie wymogi )

3. Jak pielęgnować młodą uprawę, najprawdopodobniej będzie to sosna. Czy koszenie trawy wystarczy?

Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22735
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

To nie tak szybko i prosto.
Aby zalesić ten gunt musisz najpierw załatwić formalności.
W skrócie: zebrać "kwity", złożyć do miejscowego nadleśnictwa wniosek o sporządzenie planu zalesienia, złożyć do powiatowego biura ARMiR stosowny wniosek.
Dopiero po tym zalesiasz grunt, zgłaszasz ten fakt do ARMiR i wtedy możesz otrzymać płatności.
Ad1. Z wnioskiem by nie sadzić tych lip zwrócić się możesz. Gdyby go nie uznali proponuję zwrócić z wnioskiem o wskazanie miejsca posadzenia tych 30 lip (np. park gminny, teren wokół szkoły itp).
Ad 3. Dla pielęgnacji młodej uprawy powinno wystarczyć wykoszenie chwastów (1 ewentualnie 2 razy do roku). Ważna jest też ochrona przed zwierzyną.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Prr ! wstrzymaj konia!

Post autor: Lider_CEPF »

Po co to karczujesz! Pewno kolejna porada pseudofachowca.

Po pierwsze ustalmy fakty.
Jesli wspominasz o premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej to na pewno masz na mysli zalesanie w ramach PROW 2007-2013 , które prowadzi ARiMR.
A więc od roku 2008 zalesienia są przeprowadzane w dwóch schematach:
I - zal. gruntów rolnych - trzeba zgłaszć do dopłat obszarowych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku zalesieniowego w ARiMR
II - za. gruntów nierolnych - gdzie mozna wykorzystac do dopłat sukcesję naturalną - krzaczory :)
Fakt, ze w schemacie II nie ma premi zalesieniowej - 15 letniej, ale małym kosztem (czasem żadnym) mozna dostać niezłą kasę.
A karczowanie i zgłaszanie do schematu I to nie polecam. Cały twój grunt jest w postaci ortofotomap (zdjęcia lotnicze) w bazach ARiMR i jest to poddawane kontroli. Poza tym sa kontrole i narażasz sie na przykre sankcje finansowe, lub nawet wylkuczenie i zwrot płatności.
Więc jak to robić to fachowo, a jak byle jak to lepiej daj sobie spokó,
Polecam stronę ARiMR www.arimr.gov.pl
o pomoc pracowników agencji w biurach powiatowych arimr.
Lider_CEPF
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ale chyba troszkę przesadzasz. Człowiek doprowadza swój grunt do DKRu (karczuje, obsiewa - obsadza) i zgłasza do dopłat, a na następny rok zalesia. Proste i nikt mu tego nie może zbronić. A różnica finansowa między schematem I a II jest ogromna. Właściwie II schemat opłaca się stosować tylko tam gdzie I zastosować się nie da tzn. na gruntach innych niż rolne.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

Kolega liczy na tzw "uda" - uda sie lub nie. Jesli nie było brane dotąd dopłaty obszarowe (JPO), i ktoŚ zgłasza sie pierwszy raz , to ten obszar moze zostać poddany kontroli na podstawie ortofotomap. ARiMR moze nałozyć na niego nieprawidłowośc DR10 - grunt nie był uzytkowany rolniczo w 2003 roku. To dyskwalifikuje z podstawowych dopłat obszarowych , ale mozna dostać ONW lub płatatności eneregetyczne. A te podstawowe dopłaty to własnie wymagane JPO za rok poprzedzający rok złozenia wniosku zalesieniowego. No fakt, komuś może sie udać bo będzie jakiś niedoświadczony kontroler w biurze ARiMR. Ale to nie oznacza , że za 10 lat ktos nie wymyśli kontroli wstecznej i wtedy będzie bolało - bo będzie podstawa do odebrania ci płatności za zalesienie , jeśli takowe dokonałeś. Oczywiście mówimy cały czas o schemacie I - zal. gruntów rolnych.

Jeszcze wspomnę , że aby dostać 15 letnia premię zalesieniową (1580 zł/ha/rok) trzeba mieć odpowiednie dochody z rolnictwa na poziomie 25%.
Więc czasem trzeba przeanalizować, czy warto na siłę sie pchać w schemat I.
Osobiście uważam, że obecnie najmniej praochłonny wariant to schemat II - zal. gruntów nierolnych, przy pokryciu sukcesją naturalna powyżej 50%. Rolnik ma prawo to otrzymania pieniążków za 100% zgłaszanego obszaru, a powierzchnię międzykepową pozostawia sie do dalszej naturalnej sukcesji. Czyli tak naprawdę nic nie robimy i możmye dostać w pierwszym roku premię wsparcie na zalesienie ( 1700-2310) + ewentualny zwrot za grodzenie (2590 za ha lub 6,50 z 1 metr bieżący) oraz premię pielęgnacyjna przez 5 lat (1250 - 1750) + ewentualne zabezpieczenie przed zwierzyna w formie palikowania, zabezpieczenia owczą wełną lub stosowania repelentów (700, 280, 190 zł). Koszty pielęgnacji małe, las rośnie , kasa płynie :brawo:
Lider_CEPF
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Proszę mi zatem odpowiedzieć na proste pytanie. Gdzie w rozporządzeniu wprowadzającym PROW na lata 2008 - 2013 jest napisane, że decydujący jest stan na gruncie na rok 2003? Bo jak dla mnie jest to niezła zagadka. Bynajmniej wiem, że jeśli chodzi o zalesienia to decyduje stan na gruncie, ale na dzień sporządzenia wniosku. Ale może wiesz lepiej więc dlatego pytam o podstawę prawną do takiej interpretacji.
Oczywiście co do tych wyliczeń to się zgadzam. Ważne jest zwłaszcza to zastrzeżenie o poziomie minimalnych dochodów z rolnictwa.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

Ostatnią nowelizacją wprowadzającą istotną zmianę (JPO za rok ubiegły) jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 lipca 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html

Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1 niniejszego rozporządzenia mówi iż pomoc na zalesianie gruntów rolnych, z wyłączeniem gruntów położonych na obszarach Natura 2000, jest przyznawana rolnikowi do gruntów:

1) stanowiących grunty orne lub sady, do których przyznano jednolitą płatność obszarową w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o pomoc i które zostały przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu, gdy zalesianie tych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;


Skoro płatności o pomoc na zalesieniew schemacie I (Zal. gruntów rolnych) powiązano obecnie z jednolitą płatnościa obszarową (JPO, obszarówka) to mają zastosowanie przepisy ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) Nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2019/93, (WE) nr 1452/2001, (WE) nr 1453/2001, (WE) nr 1454/2001, (WE) nr 1868/94, (WE) nr 1251/1999, (WE) nr 1254/1999, (WE) nr 1673/2000, (EWG) nr 2358/71 i (WE) nr 2529/2001.A więc art 143b rozporządzenia rady 1782/2003 mówi:

Artykuł 143b.



System Jednolitej Płatności Obszarowej

1. Nowe państwa członkowskie mogą podjąć decyzję w okresie nieprzekraczającym daty przystąpienia o zastąpieniu płatności bezpośrednich podczas okresu stosowania, o którym mowa w ust. 9, jednolitą płatnością obszarową obliczaną zgodnie z przepisami ust. 2, z wyjątkiem pomocy udzielanej z tytułu roślin energetycznych określonej w tytule IV rozdział 5 i przejściowej płatności z tytułu owoców miękkich określonej w tytule IV rozdział 10h.
2. Jednolita płatność obszarowa jest wypłacana raz w roku. Jest ona obliczana poprzez podzielenie rocznej koperty finansowej ustalonej zgodnie z ust. 3 przez obszar użytków rolnych każdego z nowych Państw Członkowskich ustalony zgodnie z ust. 4.
3. Dla każdego z nowych Państw Członkowskich, Komisja ustala roczną kopertę finansową:- jako sumę funduszy dostępnych na dany rok kalendarzowy, na który przyznaje się płatności bezpośrednie w danym nowym Państwie Członkowskim,
- zgodnie z właściwymi zasadami wspólnotowymi i na podstawie parametrów ilościowych takich jak obszary bazowe, pułapy premii, Maksymalne Gwarantowane Ilości (MGI), określone w Akcie Przystąpienia i wynikającym z niego prawodawstwie Wspólnoty dla każdej płatności bezpośredniej, oraz
- skorygowane przy zastosowaniu odpowiedniego wskaźnika procentowego określonego w art. 143a do stopniowego wprowadzenia płatności bezpośrednich, z wyjątkiem kwot dostępnych zgodnie z załącznikiem VII pkt K ppkt 2 lub zgodnie z różnicą między tymi kwotami a kwotami faktycznie zastosowanymi, o których mowa w art. 143ba ust. 4, oraz z wyjątkiem kwot odpowiadających sektorowi owoców i warzyw zgodnie z art. 68b ust. 3 i 4 lub zgodnie z różnicą między tymi kwotami a kwotami faktycznie zastosowanymi zgodnie z określeniem, o którym mowa w art. 143bb ust. 4 i art. 143bc ust. 3.
4. Obszar użytków rolnych nowego Państwa Członkowskiego objęty systemem jednolitej płatności obszarowej stanowi część wykorzystywanych użytków rolnych utrzymywanych w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r., niezależnie od tego czy w tym dniu była na nich prowadzona produkcja czy też nie, oraz, jeśli jest to właściwe, jest dostosowany zgodnie z obiektywnymi kryteriami określonymi przez to nowe Państwo Członkowskie po zatwierdzeniu przez Komisję.
Wykorzystywane użytki rolne oznaczają całkowity obszar obejmujący grunty orne, trwałe użytki zielone, trwałe plantacje, ogródki przydomowe tak jak zostały ustalone przez Komisję (EUROSTAT) dla jej celów statystycznych.
Jednakże dla Bułgarii i Rumunii grunty rolne znajdujące się w systemie jednolitej płatności obszarowej stanowią część użytkowanych gruntów rolnych utrzymywanych w dobrym stanie rolniczym, produkujących bądź nie, w stosownych przypadkach dostosowanych według obiektywnych kryteriów, przedstawionych przez Bułgarię i Rumunię po zatwierdzeniu przez Komisję.

5. Do przyznania pomocy w ramach systemu jednolitych płatności obszarowych kwalifikują się wszystkie działki rolne spełniające kryteria określone w ust. 4 oraz działki rolne obsadzone zagajnikami o krótkiej rotacji (kod CN ex 0602 90 41), które były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej w dniu 30 czerwca 2003 r. i do których zastosowanie ma pomoc przyznawana z tytułu upraw roślin energetycznych przewidziana w art. 88. W odniesieniu do Bułgarii i Rumunii kwalifikują się jednak wszystkie działki rolne spełniające kryteria określone w ust. 4 oraz działki rolne obsadzone zagajnikami o krótkiej rotacji (kod CN ex 0602 90 41), do których zastosowanie ma pomoc przyznawana z tytułu upraw roślin energetycznych przewidziana w art. 88.
Minimalna powierzchnia kwalifikujących się obszarów na gospodarstwo rolne, co do której można składać wniosek o płatności wynosi 0,3 ha. Jednakże, każde nowe Państwo Członkowskie może podjąć decyzję, na podstawie obiektywnych kryteriów i po zatwierdzeniu przez Komisję, o ustanowieniu wyższej minimalnej powierzchni na poziomie nieprzekraczającym 1 ha.
Z wyjątkiem przypadku działania siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych działki, o których mowa w akapicie pierwszym, pozostają w dyspozycji rolnika w dniu określonym przez państwo członkowskie, który nie przypada później niż ustalony przez to państwo członkowskie termin zmiany wniosku o pomoc. ....


I dalej potwierdzam , że jeśli grunt nie był nigdy zgłaszany do JPO, a rolnik chce uzyskać pomoc do zalesienia w schemacie I (zal grunty rolne) to będzie weryfikowany z bazami w temacie stan gruntu na dzień 30 czerwca 2003.
Może jeszcze wspomnę , ze zgodnie z dobrą kulturą rolną nie ma nieprawidłowości jeśli tych drzew lub krzewów jest do 50 sztuk na ha.

A wspominany przez Jażwca "stan na gruncie" przechodził do wejścia w życie powyższej nowelizacji z 18 lipca 2008. Rzeczywiście wtedy w przepisach nigdzie nie było okreslone jak długo trzeba użytkować grunt jako np. grunt orny.

Starałem odpowiedziec na temat wyczerpująco :|
Lider_CEPF
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Czuję się zaspokojony. Dziękuję. :spoko:
A jeszcze tak na marginesie. Jak weryfikuje się "trwałe plantacje"? Bo z tego co wiem to w Polskim prawie nie ma definicji plantacji? Pełna uznaniowość czy są jakieś wytyczne? Oczywiście chodzi o plantacje drzew (np. szybkorosnących lub drewna specjalnego - np. brzozy czeczotowatej).
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
morzedzungli
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: piątek 09 sty 2009, 14:43
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: morzedzungli »

Witam!

Działkę tę kupiłam tylko po to aby prowadzić działalność rolniczą, mogłem też zarejstrować się z działów specjalnych ale opodatkowanie tuneli foliowych sięga 6 zł. m2 rocznie. Skoro mam już ten grunt to chcę aby w miarę racjonalny i dochodowy sposób był wykorzystany i stąd pomysł na zalesienie lub sad orzechowy.

Wariant II o którym pisał Lider_CEPF odpada ponieważ użytek gruntu to rola V klasy.

Oczywiście chodziło mi o dopłaty w ramach PROW 2007-2013

Rozważam też założenie ekologicznej uprawy orzecha włoskiego

Karol
ivar
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1883
Rejestracja: wtorek 20 lut 2007, 08:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: ivar »

Z mojej wiedzy do niedawna ekologiczna plantacja orzecha włoskiego była najbardziej opłacalną formą" ekstensywnego" wykorzystania gruntu rolnego.
Ze względu na dopłaty oczywiście.
Aczkolwiek kilka razy słyszałem że niebawem ma się to zmienić ( co oznacza że wszyscy którzy mieli na tym zarobić już swoje plantacje założyli) i sposób dotowania nowo zakładanych plantacji ma być znacznie mniej atrakcyjny.

A wiesz, las to las, a nie jakieś orzechy...
Nie poluje się po to by zabijać.
Zabija się, bo bierze się udział w POLOWANIU.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ivar pisze:A wiesz, las to las, a nie jakieś orzechy...
A las orzechowców to dopiero las :!: :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

morzedzungli pisze:Witam!

Działkę tę kupiłam tylko po to aby prowadzić działalność rolniczą, mogłem też zarejstrować się z działów specjalnych ale opodatkowanie tuneli foliowych sięga 6 zł. m2 rocznie. Skoro mam już ten grunt to chcę aby w miarę racjonalny i dochodowy sposób był wykorzystany i stąd pomysł na zalesienie lub sad orzechowy.

Wariant II o którym pisał Lider_CEPF odpada ponieważ użytek gruntu to rola V klasy.

Oczywiście chodziło mi o dopłaty w ramach PROW 2007-2013

Rozważam też założenie ekologicznej uprawy orzecha włoskiego

Karol
W wariancie II nie ma żadnego ograniczenia ze wgledu na klasę gleby. Gmina na podstawie przestrzennego planu zagosdpodarowania przestrzennego lub studium może dać zgodę na zalesienie
Bazujesz na jakis archaicznych przepisach zalesień krajowych .
Mówimy o zalesienach z PROW 2007-2013.
Podaje link;
http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules ... ionId=2121
Lider_CEPF
morzedzungli
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: piątek 09 sty 2009, 14:43
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: morzedzungli »

Witam!

Wariant II odnosi się do gruntów innych ni rolne dlatego napisałem że moja działka w ewidencji ma charakter użytku jako rola.

morzedzungli
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

W wariancie II można zalesiać - cytuje roporządzenie w paragrafie 5

2. Pomoc na zalesianie gruntów innych niż rolne jest przyznawana rolnikowi do gruntów:
1) wykazanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, niewykorzystywanych do produkcji rolniczej

A wiec jesli w ewidencji jest rola (R) porośnieta krzaczorami to się nadaje.
Lider_CEPF
ponury_żniwiarz
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 07:47

Post autor: ponury_żniwiarz »

Cześć.
Mam problem z rozpoznaniem pewnego krzewu wystepujacego na skarjach lasu i zaniedbanych łakach. Moze ktoś mi pomóc. Mam zdjęcia ale nie za bardzo wiem jak tu załaczyć. Moze ktoś kto jest dobry z botaniki załaczy poda e-mail, celem przesłanie i rozpoznania nurtującej zagadki. :)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Zdjęcia zmniejszasz do 200-300 kilo, pobierasz za pomoca tej stronki na serwer:

http://www.imageshack.us/

a na forum wklejasz tylko link z w/w stronki...
ponury_żniwiarz
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 07:47

Post autor: ponury_żniwiarz »

Glaca kompletnie nie wiem jak to się robi.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Instrukcja :roll:

Wchodzimy na adres http://www.imageshack.us/

Po wczytaniu strony klikamy klawisz Przeglądaj. Przeglądasz w zawartość swoich plików foto na komputerze a następnie zawartość przenosisz na w/w adres klikając kolejno:
plik, który chcesz przenieść i
otwórz.

upload klikasz ,pojawi się kropka /tak ma być/
resize image?ustaw na 600x480,a w kwadracik kliknij, pojawi się ptaszek /tak ma być/
remove size, kliknij pojawi się ptaszek /tak ma być/
Następnie już w imageshack klikamy w: host it

Czekasz aż się obrazek załaduje (uprzednio go zmniejsz jak masz duży), wtedy pojawi się przenoszone zdjęcie.

Klikasz lewą myszą drugi adres od góry=zaczerni się,wtedy klikasz prawą myszą i jeszcze raz klikasz kopiuj
przechodzisz na miejsce w forum ,poście czy innym i tu klikasz wklej.

Przenoszone zdjęcie załaduje się na naszym forum w postaci:

miniaturki

Jeśli wybierzesz pierwszy adres pod wyświetlonym zdjęciem,
odhacz znajdującego się tam ptaszka , wtedy
na forum pojawi się zdjęcie w w takim w jakim wgrywasz czyli w
oryginalnym rozmiarze

Przed wysłaniem takiego postu zawsze kliknij "Podgląd",
żeby upewnić się,że wszystko jest ok i zdjęcie otwiera się i jest wgrane prawidłowo i dopiero wtedy kliknij Wyślij



Aby wklejane zdjęcia znajdowały się w oryginale w szyku poziomym,
jedno obok drugiego ,należy po wklejeniu jednego zrobić spacją 3-4 uderzenia przerwy i zaraz obok wklejać następne, 3-4 uderzenia spacją i
następne,3-4 uderzenia spacją i następne....
_________________
ODPOWIEDZ