wskaźnik udziału w grubiźnie całkowitej

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marek0410
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 03 sty 2009, 19:55
Lokalizacja: Warszawa

wskaźnik udziału w grubiźnie całkowitej

Post autor: marek0410 »

witam

We wzorze na wartośc rynkową drzew wystepuje taki element:

wskaźnik udziału w grubiźnie całkowitej określonego sortymentu.

Bede wdzięczy jesli ktoś mi wytłumaczy co to jest za wskanik i jak go się wyznacza, czy moze odczytuje z tablic.
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Jeżeli masz określoną masę drzewa obliczoną bądź ze średnicy pnia np. pokradzieżowego lub z pierśnicy, to dla drzew stojących to tablice podają Ci określoną masę dla całego drzewa. Teraz musisz określić jaki jest udział poszczególnych sotrymentów w tej masie z podziałem na WCO1-3, S2 i 4 oraz M1 czyli ile jest tam wielkowymiarowego drewna a ile stosu użytkowego, opałowego czy w końcu gałęziówki. To znajdziesz w tabelach sortymantowych lub w progranie dla Straży leśnej dla obliczania wartości takiego drzewna. Wiem że ktoś z wrocka takie tablice dla straży opracował.
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
marek0410
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 03 sty 2009, 19:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marek0410 »

Na początku zaznacze, ze ta tematyka jest mi jeszcze dosc obca. Czy dobrze rozumuję?:

masa drzewa = miąższośc?

Z tablic miąższosci uzyskuję m3 całego drzewa, także drobnych galązek, i dopiero tablice sortymentowe daja mi info o tym, ile m3 drzewa jest cos warte?

grubizna całkowita to całe drzewo bez kory, razem z malymi galązkami?

Co zrobić, jeśli nie mam tablic sortymentowych? z tego co znajduję w sieci, to widze, że są chyba tylko tablice Borzemskiego, i tylko dla kilku gatunkow drzew.

Ja mam do czynienia z pojedynczymi drzewami, a nie drzewostanami. Czy mogę w takim razie obejśc się bez tych tablic?
marek0410
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 03 sty 2009, 19:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marek0410 »

o, jeszcze przeczytalem, ze z tablic Schwappacha mozna odczytac miąższosc dla samej grubizny. To chyba mogloby to zastapic te udziały posZczegolnych sortymentow, tym bardziej ze moje drzewa są srednio wymiarowe. Dobrze rozumuję? Tylko gdzie znaleźć te tablice?

czy ksiązka "tablice zasobnosci i przyrostu drzewostanow" Szymkiewicza pomoze mi tu w czyms?

Jest jeszcze ksiazka "tablice miąższosci kłod odziomkowych i drzew stojących". Czy w niej znajdę miaższosc samej grubizny?

trochę tych pytań sie nazbieralo, ale mam nadZieje, ze ktos mi to wszystko wyjasni/rozjasni. Z góry dziekuję.

pozdrawiam
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Ten program a w zasadzie tablice jakie widziałem dla Straży leśnej określają sotrymenty jakie znajdują się hipotetycznie na drewnie o takiej średnicy pnia. Jest to opracowane chyba dla wszystkich gatunków drzew leśnych i dla chyba wszystkich średnic pnia od 6-8 cm do 100 conajmniej.
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
ODPOWIEDZ