Pytanko o Inwentaryzację stanu lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mirek107
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:20
Lokalizacja: nie powiem

Pytanko o Inwentaryzację stanu lasu

Post autor: mirek107 »

Witam
Jestem w trakcie przygotowywania decyzji zatwierdzania uproszczony planów urządzania lasu w powiecie X. Czy starosta również zatwierdza Inwentaryzację stanu lasu i jaki przepis może tego dotyczyć ?? :help:
Darz Bór !
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170010
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Mówi o tym Ustawa o Lasach, przeczytaj rozdz. 4, art. 19 i szczególnie zaś 21
treść znajdziesz choćby tutaj: http://www.lp.gov.pl/media/biblioteka/p ... a_o_lasach
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
mirek107
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:20
Lokalizacja: nie powiem

Post autor: mirek107 »

Ok. Ale nie ma w ustawie o lasach jednoznacznego stwierdzenia, że Inwentaryzację stanu lasu zatwierdza Starosta. Taki zapis istnieje tylko w przypadku Uproszczonych planów urządzania lasu (art.22 pkt. 2). Czyli, czy jest obowiązek zatwierdzania Inwentaryzacji?? Z drugiej strony w ustawie o lasach jest zapis, że "Dla lasów rozdrobnionych o powierzchni do 10 ha, niestanowiących własności Skarbu Państwa, zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasów." (art. 19 pkt. 3) Czyli myślę, że powinien je również zatwierdzać, ale nie jestem pewien. Muszę napisać decyzję zatwierdzającą i nie wiem, na jaki artykuł się powołać. Nie znalazłem również niczego na temat zatwierdzania Inwentaryzacji stanu lasu w Rozp. MŚ z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu,uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu. Nie wiem, to jest mój pierwszy post i może czepiam się szczegółów, ale mam na prawdę mały problem..
Darz Bór !
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Inwentaryzacji się nie zatwierdza, bo inwentaryzacja nie ustala zadań a jedynie jest podstawą do wydania decyzji. Inwentaryzacja ponadto nie ma "okresu ważności" czyli obowiązuje od dnia wydania do dnia wydania nowej...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
mirek107
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:20
Lokalizacja: nie powiem

Post autor: mirek107 »

Dziękuje za odpowiedź...i na pisze tak: według Rozp. MŚ MŚ z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu,uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu, inwentaryzację stanu lasu, jak i Uproszczony plan urządzenia lasu sporządza się na okres 10 lat. I w tym momencie zacytuje rozporządzenie:
§ 9. 1. Tryb sporządzania inwentaryzacji stanu lasu obejmuje sporządzenie:
1) skróconego opisu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, zawierającego informację o:
a) powierzchni poszczególnych drzewostanów, gruntów przejściowo pozbawionych roślinności
leśnej, a także gruntów przeznaczonych do zalesienia wynikającej z miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego,
b) gatunku głównym, jego wieku i bonitacji,
c) miąższości i zadrzewieniu całego drzewostanu,
d) siedliskowym typie lasu,
e) gospodarczym typie drzewostanu,
f) wskazaniach z zakresu gospodarki leśnej dotyczących użytkowania rębnego, zwłaszcza z
zakresu przebudowy drzewostanów, dotyczących użytkowania przedrębnego oraz odnowienia,
pielęgnowania i ochrony lasu, określanych szacunkowo z uwzględnieniem warunków
obowiązujących przy sporządzaniu uproszczonego planu urządzenia lasu,
g) kategorii ochronności w przypadku lasu ochronnego;
2) rejestru zawierającego:
a) zestawienie powierzchni działek według gatunków głównych oraz ich wieku,
b) wskazania w zakresie gospodarki leśnej;
3) kopii lub wyrysu mapy ewidencyjnej z oznaczeniem działek gruntów ujętych w inwentaryzacji
stanu lasu.

Dokument ten wygląda podobnie do Uproszczonego planu lasu, tylko jest dla innej powierzchni i inaczej zatytułowany.... Myślę, że podepnę to pod artykuł 19 pkt. 3 ustawy o lasach. Myślę, że skoro Starosta określa decyzją zadania gospodarki leśnej na podstawie Inwentaryzacji stanu lasów, to i na tej samej podstawie (chodzi mi o podstawę prawną, artykuł..) może zatwierdzić Inwentaryzację.
Darz Bór !
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Myśmy odeszli od robienia inwentaryzacji. Robimy wszędzie UPULe i z głowy. U urządzeniowca cena ta sama... Obecnie pod pojęciem "kompleks leśny" coraz częściej rozumie się wieś (miejscowość, sołectwo) lub obręb ewidencyjny...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ