Podsadzenia produkcyjne

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
-borsuk-
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 21:52
Lokalizacja: inad

Podsadzenia produkcyjne

Post autor: -borsuk- »

Witajcie
Podzielcie się wiedzą, wytycznymi, zaleceniami co do wprowadzania podsadzeń.
Gdzie, kiedy, co, w jakiej więźbie, itd, itp.
Pozdrawiam
Darz Bór
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Gdzie i kiedy -> wynika to z operatu, co -> zależne od siedliska, w jakiej więźbie -> sadzimy około 70% powierzchni wydzielenia (wg zasad) w więźbie zależnej od gatunku i sposobu wprowadzania. W moim n-ctwie sadzimy 3,5 -4,0 tszt/ha, zazwyczaj jest to co drugi rząd dotychczasowego drzewostanu, są miejsca, gdzie zagęszczam rzędy (lukowatość), są miejsca, gdzie rozrzedzam (występują jakieś samosiewy, krzewy itp). Staram się wykorzystać "możliwości" terenu ( zagłębienia, skarpy) i z reguły na jednym wydzieleniu staram się wprowadzić minimum dwa-trzy gatunki. Na moich niezbyt mocnych siedliskach podsadzam Bk, Lp, Św, Gb, Db b w zależności od możliwości terenu. Pierwsze podsadzenia wprowadzałem w latach 1994-1995, naprawdę widać efekty. Przygotowanie gleby -> ciągnik "ogrodowy" + pług podokapowy lub ręcznie w talerzach. Na powierzchniach porolnych jest u nas preferowane przygotowanie ręczne (mniejsze ryzyko rozwleczenia grzybni huby korzeniowej).
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

U mnie podobnie jak u domatora jednak zamiast przygotowania gleby przejeżdżamy rozdrabniaczem do gałęzi (bez mieszania z glebą) i sadzimy w glebę nieprzygotowaną.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

I trzeba pamiętać, żeby wprowadzanie podsadzeń planować (najlepiej) rok po trzebieży 8) Trudno wytłumaczyć się z wprowadzenia podsadzenią i wykonania TW w kolejnym roku.......... :wink:
Obrazek
ODPOWIEDZ