Działka na terenie Parku Krajobrazowego

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tysiula
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:28
Lokalizacja: Piaseczno

Działka na terenie Parku Krajobrazowego

Post autor: tysiula »

Witam!

Od jakiegoś czasu obserwuję ten portal i widzę wiele pomocnych osób, które znają się na rzeczy. Mam wielki problem. Proszę o pomoc.

Jestem świeżo upieczoną właścicielką działki leśnej (LsVI), która (jak się dziś okazało) leży na terenie Parku Krajobrazowego.
Zostałam zrobiona w przysłowiowego "balona", gdyż była mowa, że działka ta znajduje się w otulinie. Wiem, że to po części moja wina, gdyż powinnam to sprawdzić, ale wydawało mi się, ze dzwoniłam już wszędzie i wszystkiego co możliwe się dowiedziałam. Nie ma sporządzonego planu zagospodarowania i taka informację uprzednio otrzymałam w Urzędzie Gminy. Dopiero dziś informacja ta została rozszerzona o te szczegóły ( że jest PK).

Kupiłam tę działkę z nadzieją pobudowania w przyszłości drewnianego domku, bodajże rekreacyjnego. Jako że, jak się okazało, jest to PK, to wszystkie moje nadzieje legły w gruzach... :cry:

Mam do Was wielką prośbę o pomoc! :help:
Nie wiem jakie są moje prawa na tej działce, np. czy mogę postawić ogrodzenie, czy jest w ogóle szansa na postawienie domku rekreacyjnego? Jakie mam ograniczenia prawne czy tez obowiązki w związku z tym, ze jest to PK? Jak to jest w ogóle możliwe, że teren Parku może należeć do osoby prywatnej?

Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Pozdrawiam serdecznie
tysiula
Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

"W parku krajobrazowym można kontynuować działalność gospodarczą z pewnymi ograniczeniami, np. nie przewiduje się wznoszenia nowych obiektów budowlanych (z wyjątkiem potrzebnych miejscowej ludności). Park taki ma służyć rekreacji krajoznawczej, to znaczy turystyce niepobytowej, wypoczynkowi, a także edukacji."

napisałaś jeszcze ze jest to działka lesna .. ale nie napisałaś jak tam z drzewami? czy las jest na całym terenie?
czy postawienie twojego domku wiązałoby sie z wycinką duzej ilosci drzew? itd

ale w Polsce lepsze cuda widzialem, ja mam działke w puszczy białej pod Pułtuskiem .. przy rezerwacie stawinoga.. wydawałoby sie nic nie da sie tam postawic .. a za kazdym razem jak jadę drogą przez las.. widzę nowe działku w srodku lasu .. i nowe kawałki lasu odgrodzone od reszty ..

także masz duże szanse ze uda Ci sie cos tam postawic .. czego coprawda nie popieram bo jest coraz mniej terenów gdzie mozna stanąc i nei zobaczyc żadnego domu w okolicy ..

a szczególnie w okolicach warszawy gdzie jadąć z mazur .. zaczyna sie przed serockiem potem dom przy domu z niewielkimi przerwami na kilkadziesiat metrów.. i kończy sie za sochaczewem... czyli jakieś 120km zabudowań gdzie zwierzaki mają niewielkie szanse na spacerki..
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Co i na jakich zasadach można zrobić w PK określa Plan Ochrony PK. Najłatwiej dotrzeć do niego w starostwie. Najlepiej udać się do odpowiedniego starostwa do wydziału ochrony środowiska i poprosić urzędnika o rozmowę. Jak urzędnik jest człowiek to powie Ci wszystko co i jak. Dowiedzieć się warto czy na działce obowiązuje jakiś uproszczony plan urządzania lasu i jakie są jego zapisy co do gospodarki leśnej. Ogrodzić swoją własność możesz zawsze natomiast co do domku... camping proponuję - taki na kołach...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
tysiula
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:28
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: tysiula »

Wielkie dzięki za pomoc :)

odpowiadając thor'owi66 - las (sosnowy) jest prawie na całości, bez drzew jest ok 5-metrowy pasek i dalej już pole, to jest graniczna działka. Nie jest gęsty, więc tylko kilka drzew musiałabym wyciąć, tym bardziej, że miałby to być mały, drewniany domek...

Na działce obok, w otulinie, są pobudowane dwa wielkie domy, a druga działka granicząca z moją, w nowym studium ma przeznaczenie - zabudowa jednorodzinna... Z żadną z nich nie mam niestety wspólnej drogi.

Też lubię tereny nie dotknięte ludzką ręką, dlatego z blokowiska mnie ciągnie do lasu. Chcę zbudować dom proekologiczny, z naturalnych surowców i z jak najmniejsza ingerencją w przyrodę. A jeśli nie całoroczny to chociaż chatkę na kurzej stopce, żeby móc się cieszyć tą ciszą.

Dokopałam się do Projektu planu z 2006 r., nic świeższego nie ma w necie... :(
zrobię, więc tak jak radzi Jaźwiec.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. Na pewno jeszcze nie raz tu zagoszczę :)
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169934
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

zajrzyj tutaj http://www.parkiotwock.pl/chojnowski/index.htm
w zakładce "przepisy prawne" znajdziesz plan ochrony parku. Skontakuj się też z parkiem - telefony do nich też znajdziesz na tej stronce.
Zawszeć możesz postawić siedzibę nie związaną trwale z gruntem. Zresztą przejedź się po okolicy i zobacz jak sobie inni poradzili. A zaręczam, że dużo po takiej przejażdżce możesz się nauczyć :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
tysiula
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:28
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: tysiula »

Hmmm... nigdzie nie pisałam gdzie ta działka się znajduje :?: Widać Sten ma bardzo sprawnie działającą intuicję.

Plan dla tej działki jest w trakcie ustalania i projekt ma zostać wyłożony za kilka miesięcy. Powiedzcie mi czy jeśli chciałabym rozpocząć procedury w kierunku wyłączania kawałka tej działki z produkcji leśnej to lepiej na niego zaczekać czy teraz wystąpić o warunki zabudowy?

Przy okazji wspomnę o tym, iż na terenie tego samego Parku w innym miejscu (w sąsiedniej gminie) istnieją liczne tereny z zabudową rezydencjalną i inną. Więc czy jest sens odwoływać się w gminie na ten przypadek? Rozumiem, że to każda gmina decyduje jakie przeznaczenie przypisać obszarom na terenie PK? Pozdrawiam :)

Aha i mam jeszcze jedno pytanie, przepraszam, że nie w temacie, ale może akurat ktoś będzie wiedział. Czy mogę podłączyć media do takiej działki (niebudowlanej)? Jaźwiec napisał "postaw sobie przyczepę na kółkach", co mi z przyczepy bez prądu i wody? Długo się nie da wytrzymać.

Z góry dzięki za odpowiedź.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ