Dojazd przez działkę leśną

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rose
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 23 maja 2008, 09:12
Lokalizacja: ze wschodu

Dojazd przez działkę leśną

Post autor: rose »

Przedstawię wam swój problem i poproszę o wszelkie uwagi. Napiszę jak najwięcej, może to w czymś pomoże.
Las prywatny ma wielkość ok. 4 000 metrów, w tym jednego właściciela 3600. Ma trochę ponad 50 lat i rosną w nim przede wszystkim sosny. Leży w mieście wojewódzkim na terenie bez uchwalonego planu zagospodarowania. Przed lasem są działki, które za chwilę uzyskają prawa zabudowy. Za lasem są też działki, które w studium mają przeznaczenie pod zabudowę.
Przez las , szerokość ok. 5 metrów wiedzie droga leśna, która od zawsze była używana przez właścicieli całości obszaru - wiem nie jest to droga tylko przejazd. Rok temu całość została podzielona, między innymi w taki sposób, że wzdłuż działki biegnie wąską działka o szerokości 5 metrów – w założeniu droga dojazdowa.
Ale niestety biegnie ona przez obszar leśny.
Wiem, kto może wyłączyć działkę z produkcji leśnej, tylko proszę o wyjaśnienie jakie są na to szanse? I jak po kolei się do tego zabrać?
Las ma długość ok. 150 metrów i szerokość trzydzieści kilka, sąsiaduje dłuższymi bokami z mniejszymi obszarami leśnymi. W okolicy jest jeszcze kilka takich obszarów stanowiących własność prywatną.

Marzy mi się zamieszkanie za laskiem, z jak najmniejszą ingerencją w sam las. Poradźcie jak to zrobić?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Wyrok NSA z dnia 21.11.2000 (II SA 2437/99)
"2. Z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wynika expressis verbis, że przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne poza planem zagospodarowania przestrzennego jest niemożliwe."
Zatem pierwszy i podstawowy krok - doprowadzić do uchwalenia PZP. Jak nie uchwalą to skarżyć gminę za utrudnianie prowadzenia działalności lub utrudnianie dostępu do własności. Dojazd do posesji i media to niestety ale jest zakichany obowiązek gminy. Jeżeli wyznaczają tereny budowlane bez dojazdu to niech się sami martwią co z tym zrobić.
Takie jest moje zdanie, ale oczywiście mogę się mylić...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Jaźwiec ma rację - nic nie zrobicie jeśli las nie będzie przeznaczony na cele nieleśne w planie miejscowym.
To jest kompetencja gminy/samorządu. Po pierwsze musi być uchwała o przystapieniu do uchwalenia planu, po drugie wystąpienie Wójta/Burmistrza do właściwego Marszałka województwa o zgodę na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne (zaopiniowana przez Izbe Rolniczą) i dopiero uchwalenie planu ...... - cała procedura minimum pół roku :(
Czasem gmina twierdzi, że nie ma kasy i nie będzie uchwalać - wtedy może was namawiać do pokrycia kosztów takiej zmiany planu ..... a to kilkadziesiąt tysiecy zł.

Dopiero potem mozna mówić o próbach uzyskania zgody na wyłączenie z produkcji we właściwym RDLP. Wyłączenie samowolne, bez "papierów" to narażenie się na wysokie kary i koniecznośc przywrócenia stanu pierwotnego
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
rose
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 23 maja 2008, 09:12
Lokalizacja: ze wschodu

Post autor: rose »

Macie rację - trzeba uchwalenia planu, a napewno samowolnie nic nie będziemy robić. Dogadaliśmy się z sąsiadem, podpisalismy u notariusza umowę o dojazd przez jego działkę naokoło lasu. Składamy w urzędzie - zobaczymy co mądre głowy na to.

A inna sprawa - wiem, że to urząd uchwala plany, a można im jakos wskazać co mogliby zrobić? Jak wygląda no nie wiem , wkład społeczny w przygotowanie takiego planu?

A las szumi 8)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jest taki etap planowania (po ogłoszeniu o przystąpieniu do sporządzania planu) kiedy strony mogą wnosić wnioski do planu. Poza tym projekt planu musi być wyłożony do konsultacji i tu można też wnosić wniski i składać protesty. Po konkrety odsyłam do ustawy o planowaniu przestrzennym.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ponury_żniwiarz
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 07:47

Post autor: ponury_żniwiarz »

Witam
Zaznacz na mapie wąski fragment działki w którym ma byc droga dojazdowa do części rolnej działki na której chcesz pobudować dom. Później wystąp do Starostwa o zmianę lasu na uzytek rolny z prosbą iż nie masz dojazdu do części rolnej działki. Wykorzystanie lasu na dojazd do części rolnej działki zawiera się w definicji gruntu rolnego. W tej sytuacji powinni ci zamienic tylko uzasadnij ze droga ci jest potrzebna na dojazd do gruntow rolnych maszynami rolniczymi. Ustal sobie szerokosc na 12 m ze wzgleduów ppoż i działaj narazie
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A ty ponuraku jak zwykle "między Bogiem a prawdą". Kiedyś ktoś obiecał mi jakiś dokument - wyrok sądu czy coś - czyżby był on fikcją literacką?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
rose
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 23 maja 2008, 09:12
Lokalizacja: ze wschodu

Post autor: rose »

Żniwiarzu - dzięki za radę, muszę to przeanalizować. Czy takie rozwiązanie ma zastosowanie w gminie miejskiej?
Poza tym, narazie czekamy - na mądre decyzje niezawsze mądrych ludzi. Takie mądre głowy (urzędnicy, w sumie to chyba planiści) tworzą i jak się na to patrzy to nadziwić się nie można. Planują drogi - a jak nie mogą puścić drogi bo jest wzniesienie, to puszczają przez las, przecinając go na pół, w najszerszym kawałku. :shock:

A tak poza tematem, mam takie amatorskie zdjęcia tego mojego :) lasku, tylko poradźcie, w galerii to muszę się zarejestrowac dodatkowo ? i jak tam utworzyć własną galerię ?
ODPOWIEDZ