Typologia

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Typologia

Post autor: maverick »

Mam mały problem dotyczących tych pytań. Mam prośbę, abyście pomogli w odpowiedzi na nie, otóż znam miej wiecej odpowiedzi, jednak chciałbym bardziej konkrete. Szukałem w internecie, ale mało na ten temat jest. Szukałem w encyklopedii leśnej, nie znalazłęm.
Oto pytania:
1. Jakie czynniki związane z historią drzewostanu wpływają na jego ocenę pod kątem diagnozy typu siedliskowego lasu? Wymień przynajmniej 5, bez ich szczegółowego omawiania.
2. Jakie czynniki wpływają na tempo rozkładu ściółki leśnej? Wymień trzy; odpowiedź krótko uzasadnij.
3. Czym się różnią piaski lodowcowe od sandrowych?


Będę wdzięczny za podpowiedź. :D
Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Post autor: Namor »

mavericksn pisze:Będę wdzięczny za podpowiedź. :D
http://www.google.pl/
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Błyskotliwa podpowiedź.
Nie znalazłem nic konkretnego. Gdybym znalazł to nie pytałbym tu.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Mavericksn, a więc z tego co udało mi się ustalić do pytanie trzeciego to:
- piaski lodowcowe są to pisaki które pozostały po przejściu (przemieszczaniu) się lodowca lub lądolodu.
- piaski sandrowe natomiast powstają poprzez wymywanie piasku (i nie tylko) przez wodę wypływającą spod lodowca.

Jeżeli chodzi o pytanie drugie to:
- pH, jak sam zapewne wiesz im kwaśniejsza ściółka tym tempo rozkładu wolniejsze dlatego mamy do czynienia z morel na siedliskach borowych (gdzie jest niskie pH), a z mullem na siedliskach lasowych (gdzie mamy do czynienia z wyższym, zasadowym pH).
- temperatura, wiadome im cieplej tym tempo rozkładu wyższe. dlatego w górach dominują siedliska borowe, a na nizinach lasowe, lasy mieszane.
- bioróżnorodność, im większa liczba gatunków grzybów, roztoczy, nicieni i bakterii tym mówiąc kolokwialnie więcej 'chętnych' do rozkładu martwej materii organicznej, tym samym tempo rozkładu jest szybsze i szybciej mogą być wprowadzone znów do obiegu pierwiastki.

Co do pierwszego:
- jaki był poprzedni skład gatunkowy
- zgodność składu gatunkowego z siedliskiem (sosna na żyznych siedliskach będzie zubożać siedlisko przez zakwaszanie gleby)
- jeżeli mamy do czynienia z drzewostanami na glebach porolnych
- obecność dużego przemysłu (np. kopalnie, co wiąże się z obniżeniem wód gruntowych, tym samym z zmianą wariantu uwilgotnienia siedliska)


Jak mogłem tak pomogłem. :] Jednak jeżeli możesz w miarę możliwości zweryfikuj to co napisałem.

[ Dodano: 2008-06-15, 15:42 ]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sandr - kawałek o piaskach sandrowych
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Dzięki wielkie. Chodziło mi o zweryfikowanie swoich informacji.

Na 1 mam:
-użytkowanie rolnicze
-presja zwierzyny
-gradacje owadów
-pozyskiwanie kory (głównie dębowej) na surowiec garbarski, pozyskiwanie ściółki
-gospodarka odroślowa
-selekcja negatywna
-obce pochodzenie nasion i sadzonek
Na 2 mam tak po swojemu myśląc:
-zwarcie (im silniejsze, tym dostęp światła, opadów, a zatem wilgoci ograniczony, zwiększona ilość próchnicy nakładowej)
-gatunki drzewostanu (gat. pielęgnacyjne powodujące szybszy rozkład i obieg ściółki.Spulchnienie i wpływ na pH a zatem rozkład)
-organizmy glebowe i mikroklimat (maceracja, szybsze rozłożenie)
Na 3 tak po swojemu:
Piaski sandrowe- równoziarniste, obtoczone, materiał posortowany, w miarę takie samo uziarnienie.
Piaski lodowcowe- (czy można uznać jako piaski zwałowe ?? ), materiał nieposortowany, różnoziarnisty, ostrokrawędzisty, kamienisty.



Jeszcze jedno pytanie, co sie zastanawiam:
W jaki sposób zrąb zupełny może wpływac na ocenę typu siedliskowego lasu ??
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

mavericksn pisze:W jaki sposób zrąb zupełny może wpływać na ocenę typu siedliskowego lasu ??
Może w ten sposób, że nie będziemy mieli roślinek wskaźnikowych, które są jedną z składowych oceny TSL'u.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Hm...
Myślę na ten temat, że na piaskach luźnych, gdzie jest siedlisko Bśw, zrąb zupełny spowoduje utratę żyzności i powstanie Bs.
Wchodzą organizmy polne i zadarnienie. Następuje podwyższenie w innych siedliskach wód gruntowych.
Na Bb zabagnienie lub zatorfienie, wydzielanie się drzew.

[ Dodano: 2008-06-15, 17:21 ]
I nie wiem czy to tak okreslić
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Zapomniałeś o erozji wietrznej. :)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Racja... :) Dzięki
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Racja... :) Dzięki
Nie ma za co. :]
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

mavericksn pisze:Myślę na ten temat, że na piaskach luźnych, gdzie jest siedlisko Bśw, zrąb zupełny spowoduje utratę żyzności i powstanie Bs.
raczej wątpię. Częste są sytuacje odwrotne a więc powstawanie z Bs Bśw lub Bśw BMśw.
Problem jest nadmierne przeżyźnianie się siedlisk, również pod wpływem gospodarki leśne (te wszystkie łubiny, podszyty itp) degenerują znacząco ubogie (a więc cenne) siedliska przyrodnicze.
mavericksn pisze:Na Bb zabagnienie lub zatorfienie, wydzielanie się drzew.
Na Bb jak i na pozostałych siedliskach bagiennych oprócz olsów nie powinno się stosować rzadnych zrębów. A zabagnienie nie jest tam miarą degeneracji a dobrej kondycji torfowiska. Niestety problemem nie jest zamieranie drzew na torfowiskach (czego by bardzo chciał) ale ich przesuszanie, murszenie i zarasatnie lasem.
mavericksn pisze:W jaki sposób zrąb zupełny może wpływac na ocenę typu siedliskowego lasu
Chodzi ci o to jak wykonanie zrębu zmienia siedlisko przyrodnicze czy o to czy utrudnia poprawną identyfikację TSL? :wink:
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Cephalanthera pisze:Chodzi ci o to jak wykonanie zrębu zmienia siedlisko przyrodnicze
Właśnie o to.
Z tego co wiem, jak mamy siedlisko Bśw1 to po zrębie, jeśli jest na słabszych piaskach (taki słaby Bśw) to po zrębie zupełnym i odnowieniu sosnowym mamy przez lata Bs, dopiero po czasie zmienia się na Bśw. No i nie jestem pewien czy w tym pytaniu to oto chodzi co napisałem, czy chodzi o to, że :
-wzrost temperatury gleby i jej dobowej amplitudy
-przesychanie wierzchnich warstw gleby
-zniszczenie struktury gleby, to likwidacja miejsc życia i rozrodu
-zahamowanie opadu ściólki i odcięcie dopływu materii ze strefy korzeniowej to zmniejszenie bazy pokarmowej
-drastyczne obniżenie biomasy bezkręgowców ściółko-glebowych
-zespoły fauny leśnej ulegają rozpadowi
wzrasta udział gatunków o szerokim spektrum środowiskowym i geograficznym
-podwyższenie poziomu wód gruntowych
-ustąpienie gatunków leśnych gatunkom polnym i światłożądnym
-zadarnienie, czasem rubietyzacja, geranizacja

I włąsnie nie wiem, czy skupiać sie na to co wymieniłem, czy opisywać to co wcześniej, że spada siedlisko nizej w klasyfikacji.
ODPOWIEDZ