Stabilny las z jednego nasiona?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Beskidzianin
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: piątek 28 sty 2005, 00:00

Stabilny las z jednego nasiona?

Post autor: Beskidzianin »

W środkowej Szwecji w kilkusetletnim lesie w regionie Dalarna, znaleziono najstarsze na świecie korzenie drzew iglastych, liczące nawet 8 tys. lat.

Dzięki badaniom genetycznym okazało się, że zarówno znalezione korzenie jak i rosnący w tym miejscu obecnie las, wywodzą się z tego samego, jednego nasiona :wow: .

Odkrycie to zaskoczyło naukowców, którzy muszą zrewidować część dotychczasowych poglądów. Uważano bowiem, że po ustąpieniu lodowca z obszarów Półwyspu Skandynawskiego, pierwsze drzewa iglaste - głównie sosny, pojawiły się tam ok. 3 tys. lat temu.

Zdaniem jednego z dendrologów szwedzkich Leifa Kullmana, uczestniczącego w badaniach korzeni z Dalarna, ich odkrycie stawia nowe zadania przed naukowcami. Chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytanie skąd, 8 tysięcy lat temu, mogło przywędrować do dzisiejszej Szwecji nasiono sosny? MIH

PAP - Nauka w Polsce

Źródło:
http://www.naukawpolsce.pap.pl

Szkoda, że nie ma więcej informacji o tym lesie. I kto by przypuszczał, że z jednego nasiona może powstać las, który jest w stanie przetrwać tysiące lat, narażony na biotyczne i abiotyczne czynniki. Teoretycznie w związku z tym odkryciem przypuszczam, że gdyby zostawiono naturze proces rozpadu świerka w Beskidzie Żywieckim, to resztki buka o zawężonej puli genowej z tego terenu w procesie sukcesji odzyskałyby utracone dawniej siedliska (niestety trwałoby to setki, a może tysiące lat) współtworząc w przyszłości z innymi dawniej niechcianymi gatunkami, także o zawężonej obecnie puli genowej stabilny ekosystem leśny.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Beskidzianin pisze:I kto by przypuszczał, że z jednego nasiona może powstać las, który jest w stanie przetrwać tysiące lat, narażony na biotyczne i abiotyczne czynniki.
Naturalne mutacje.
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

Ciekawe odkrycie :)

Teraz naukowcy będą badać całą pulę genetyczną sosny ze wschodniej Europy, Rosji i 'okolic'. Mają zajęcie na kolejne kilkanaście, - dziesiąt lat.

A nasionko = pojawiło się we własciwym miejscu, we właściwym czasie :lol: Proste! ;)
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
Awatar użytkownika
greendog
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 15:06
Lokalizacja: rdlp szczecinek

Post autor: greendog »

taak..a wszyscy ludzie od Adasia i Ewki.. :D
zawodowców cechuje spokój i wyważone ruchy
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:D I będziemy żyli długo i szczęśliwie, a programy przebudowy: Wisła - 7 lat, Węgierska Górka - 8 lat,Ustroń -13 lat,Ujsoły - 16 lat itd. wyrzucimy na śmietnik - tam gdzie ich miejsce.Hej!
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

To by nie był odosobniony przypadek - zmienność genetyczna np. "tzw jodły sudeckiej" jest ponoć tak mała, że można ją uznać za klon sztuka w sztukę. :)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Seeman pisze:To by nie był odosobniony przypadek - zmienność genetyczna np. "tzw jodły sudeckiej" jest ponoć tak mała, że można ją uznać za klon sztuka w sztukę.
Tak jak w górach zmienność lipy szerokolistnej.
Zbig
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: Zbig »

Katarzyna pisze:Teraz naukowcy będą badać całą pulę genetyczną sosny ze wschodniej Europy, Rosji i 'okolic'. Mają zajęcie na kolejne kilkanaście, - dziesiąt lat.
Na ten temat juz sporo wiadomo i trwało to dośc krótko :) . Proponuję zapoznać się z wynikami badań juz zrealizowanych, których synteza znajduje się w Notatniku Naukowym IBL Nr 2007/4(78) pt."Zmienność genetyczna sosny zwyczajnej na podstawie mitochondrialnych markerów DNA" Autor: Justyna A. Nowakowska. Notatnik jest na stronie IBL w: Wydawnictwa :) w zasadzie powinien być w każdym nadlesnictwie, można otrzymać w Bibliotece.
ODPOWIEDZ