Plantacje drzew leśnych - wybór miejsc sadzenia

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kamill_86
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2008, 14:21
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Plantacje drzew leśnych - wybór miejsc sadzenia

Post autor: kamill_86 »

Witam serdecznie! Zwracam się z prośbą o udzielenie mi pewnych informacji na temat dobnoru miejsc sadzenia na plnatacjach drzew leśnych. Z czego wiem uwarunkowame jest to wielmo czynnikami, m.in. warunkami siedliskowymi, jak również właściwościami poszczególnych gatunków, przyjętego celu, projektowaych zadań pielęgnacyjnych, dostępności sprzętu itp. To wszystko decyduje o doborze więźby sadzenia. Powinna ona przybierać regularne kształty, najlepiej kwadratowa lub prostokątna (rzadko trójkątna). W celu ograniczenia ewntualnych uszkodzeń podczas rozluźniania i późniejszego pozyskiwania oraz ograniczenia pracochłonności oraz niepotrzebnych strat ekonomicznych musi być ona ustalona bardzo dokładnie.
I tu pojawia się moje pytanie.... Jakimi metodami najlepiej wyznaczyc te miejsca sadzenia, oczywiście na podstawie więźby i z jak największą dokładnością, ale jak?
Udało mi się wyczytać, że można stosować bardzo proste metody takiej jak: sznur więźbowy, za pomocą ciągnionych znaczników lub tyczenia kołkami. Czy te metody są dostatecznie dobre? Jakie jeszcze można stosować? I tak właściwie na czym polegają te które napisałem?
Bardzo proszę o odpowiedź, jest mi to potrzebne na seminarium z HL, pozdrawiam

Student.
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Popatrz w download na głównej stronie, jest tam coś o plantacjach.

http://www.forum.lasypolskie.pl/dload.p ... ortby=name

może znajdziesz tam interesujące Cię rzeczy :)
kamill_86
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2008, 14:21
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: kamill_86 »

Dzięki bardzo za link, na pewno sie przyda chociażby na koło, w sumie sporo tych infomacji powtarza się z poradnikiem hodowcy, czy wytyczny. Jednak nadal nie znam odpowiedzi na moje pytanie... ;/ Jakby ktoś jeszcze miał jakies materiały albo po prostu wiedział jak wyznacza się miejsca sadzania dla uprawy plantacyjnej to będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

Student.
Awatar użytkownika
dendryt
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1173
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 11:33
Lokalizacja: cesarstwo japonii

Post autor: dendryt »

Twoje pytanie jest zbyt ogólne. "Drzewa leśne" jak to określasz, czyli poszczególne gatunki, mają różne wymagania ekologiczne w okresie odnowienia i nie wszystkie nadają się do uprawy plantacyjnej. Musisz określić dokładniej o co Ci chodzi.
"[...]"Obecnie jestem stosunkowo pogodnym osobnikiem lat średnich, który o żadnych „wyczynach” w wielkim stylu już nie marzy i pragnie jako tako skończyć życie, którego dotąd przynajmniej mimo klęsk i niepowodzeń nie żałuje."
Witkacy
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Plantacje drzew leśnych - wybór miejsc sadzenia

Post autor: Glaca »

kamill_86 pisze:można stosować bardzo proste metody takiej jak:
kamill_86 pisze: sznur więźbowy
Jest to np. 50 metrów linki z zaznaczonymi odległościami sadzenia ( farbą, wstążką, supełkiem :wink: )
kamill_86 pisze:za pomocą ciągnionych znaczników
Tego nie znam - pewnie sadzący ma "ogon" ( ciągniąny znacznik) odpowiedniej do więźby długości - jak się koniec zrówna z posadzonym uprzednio drzewkiem, to sadzi następne ( przy dużej ilości sadzonek na ha - np. dla uprawy sosnowej - ta odległość to ok. 60 cm, więc pracownicy znaczą sobie kolorową tasmą odległości na łopacie, kosturze )
kamill_86 pisze:lub tyczenia kołkami.
Wyznacza się tyczkami skrajne punkty, a potem jedna osoba kontroluje kierunek, a dwie z tasmą mierniczą lub sznurem więźbowym znaczą palikami miejsce sadzenia
kamill_86 pisze:Czy te metody są dostatecznie dobre?
Ja osobiście przy faktycznie dużej powierzchni wytyczył bym linie proste i przygotowanym sznurem więźbowym wyznaczył punkty sadzenia drzewek...


Tyczenie lini prostych to elementarz w zadaniach z urządzania lasu :wink:
kamill_86
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2008, 14:21
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: kamill_86 »

Wielki dzięki!!! O to właśnie mi chodziło :D Nie ma to jak zapytac się dobrego praktyka, pozdrawiam. :]

Student
Awatar użytkownika
koda
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Dół

Post autor: koda »

"Wytyczne zakładania i prowadzenia plantacyjnych upraw leśnych gatunków drzew szybko rosnących" 2002, Instytutu Badawczego Leśnictwa (A.Załęski, K.Zajączkowski). Około 20 stron opracowania, krótko na temat, bez lania wody, są tam opisy i schematy więźb. Każde N-ctwo otrzymało te wytyczne bodajże w 2003 r.
Opracowanie zawiera:
1. Wprowadzenie
1.1 Cel i przedmiot plant. upraw. leśnych drzew szybko rosn.
1.2 Metoda uprawy plantacyjnej
1.3 Podstawa opracowania wytycznych.
2. Dobór gatunkow
2.1 Ogólne zasady
2.2 Gat. podstwawowe
2.3 Gat. towarzyszące
2.4 Zasady zmieszania gatunków
3. Produkcja mat. sadzeniowego
3.1 Zas. ogólne
3.2 Material nasienny
3.3 Rozmnażanie wegetatywne
3.4 Materiał sadzeniowy
4. Zakladanie i prowadzenie plantac.
- wybór powierzchni,
- przysposobienie powierzchni
- przygotowanie gleby
- wyznaczenie więźby
- wykonanie sadzenia
- pielęgnacyjna uprawa gleby
- cięcia rozluźniające
- zabiegi ochrnonne
5. Wymagania (wiek, wysok., grubość w szyjce korzeniowej) dla sadzonek do zakład upr.
6. Schematy zabiegów agrotechnicznych na różnych glebach
7. schematy zmieszania drzew gat.podstawowych i towarzyszących
kamill_86
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2008, 14:21
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: kamill_86 »

Przestudiowałem to opracowanie już wcześniej i sporo mi pomogło, ale nie było tam niestety opisanych technik wyznaczania samego sadzenia na plantacji a to w mojej prezentacji dosyć istotny punkt. Na szczęcie życzliwy praktyk już mi pomógł. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ