Ogromna kara dla Magurskiego Parku Narodowego

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
robal
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: niedziela 24 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: zza morza

Ogromna kara dla Magurskiego Parku Narodowego

Post autor: robal »

Ochrona przyrody a samorządy. Obłęd. Wiem bo pracę z tego tematu piszę...

A tak wygląda to w praktyce...Nie mieści się to w głowie. Centralizacjo administracji państwowej wróć!

Cyt.za "Super Nowości"

KARA ZA SZLABAN

JASŁO. Czy Magurski Park Narodowy zapłaci gigantyczną grzywnę?
Ponad 203 miliony złotych żąda Starostwo Powiatowe w Jaśle od Magurskiego Parku Narodowego. Jest to opłata, jaką naliczył powiat za zajęcie 1,190 km drogi. Park ustawił tam rogatki bez uprzedniej zgody starosty.
Szlaban i znak zakazu ruchu w obydwu kierunkach pojawił się w sierpniu 2001 roku na drodze wiodącej w głąb parku w miejscowości Folusz. Przez lata toczył się spór między powiatem a dyrekcją parku o to, czyją własnością jest feralna droga.
- Dyrektor postawił szlaban, nie mając pewności co do własności drogi. Nie poprosił o zgodę na postawienie znaku organu zarządzającego ruchem, czyli starostwa i Powiatowego Zarządu Dróg - mówi Krzysztof Topolski, p.o. z-ca dyrektora PZD w Jaśle.
Na dodatek dyrekcja parku pobierała opłaty od przyjezdnych, którzy chcieli wejść na jego teren.
Jak tłumaczy Jan Szafrański, dyrektor MPN, stawiając zaporę, kierował się ustawą o ochronie przyrody.
- Park można zwiedzać, ale w sposób nieoddziałujący na niego negatywnie. Stąd zakaz wjazdu samochodów i motocykli - objaśnia Szafrański.
- Mieszkańcy najbliższych gmin mogli wchodzić nieodpłatnie.
Minister potwierdził
W czerwcu ub.r. minister skarbu potwierdził decyzję wojewody z 1999 r., przyznającą sporny odcinek drogi starostwu. Pod koniec 2007 r. powiat jasielski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie naliczenia opłaty za zajęcie pasa drogowego w części drogi powiatowej, która powinna być ogólnodostępna. Decyzja nie jest ostateczna i MPN złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie.
- Kiedyś ta droga należała do Lasów Państwowych i leży na terenie parku. Niech rozstrzygnie kolegium - mówi Szafrański. - Żądana suma jest nie do zapłacenia, przekracza osiemdziesiąt pięć razy budżet parku.
robal
ODPOWIEDZ