Co to jest licencja OEM

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
neonek
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: środa 19 wrz 2007, 08:31
Lokalizacja: z lasu

Co to jest licencja OEM

Post autor: neonek »

Przymierzam sie do zakupu komputera, ale nie bedzie to docelowa konfiguracja sprzętowa. Czy licencja OEM Visty pozwala na rozbudowe komputera jezeli tak to jakich elementów. Zamierzam zbiegiem czasu rozszerzyc pamięć i wymienic karte graficzna.
Awatar użytkownika
mmionskowski
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: środa 09 sty 2008, 11:29
Lokalizacja: Kościerzyna

Post autor: mmionskowski »

Licencja OEM systemów Microsoft'u pozwala na instalowanie oprogramowania na JEDNYM komputerze. Sprawdzenie tego, na ilu komputerach instalowany jest system polega na tym, że system zbiera informacje dotyczące konfiguracji sprzętowej Twojego komputera (które następnie wysyła do serwera sprawdzającego oryginalność oprogramowania). Informacje te są zlepkiem numerów sprzętowych niektórych podzespołów z których najważniejsze to procesor, płyta główna, KARTA GRAFICZNA, więc po wymianie grafiki możesz mieć problem z uruchomieniem systemu.
A tak w ogóle proponuję rozważenie zakupu komputera bez systemu i zainstalowanie Linux'a - polecam Ubuntu (można kupić komputery Dell'a z preinstalowanym Ubuntu 7.10). Wyjdzie taniej o koszt systemu, a i później nie będziesz mieć problemów z legalnością oprogramowania). :)
Pozdrawiam
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

mmionskowski pisze:system zbiera informacje dotyczące konfiguracji sprzętowej Twojego komputera(...) więc po wymianie grafiki możesz mieć problem z uruchomieniem systemu
Mam XP w wersji OEM, katę grafiki wymieniałem i nie było problemu z powtórną rejestracją...

Ale procesor i płyta główna - tu może być zong :mg:
Awatar użytkownika
mmionskowski
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: środa 09 sty 2008, 11:29
Lokalizacja: Kościerzyna

Post autor: mmionskowski »

no dobra... Uzupełniłem wiadomości - rzeczywiście wymiana karty graficznej nie stanowi problemu... Ładnie przepraszam... Nadgorliwość gorsza od faszyzmu :)
Awatar użytkownika
neonek
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: środa 19 wrz 2007, 08:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: neonek »

Pani na infolini Microsoftu powiedziala mi ze musi pozostac niezmienona płyta główna tylko wolalem spytac bo a nóz widelec to chwyt marketingowy. Natomiast co do linuxa to dla mnie to fajny system ale nadaje sie tylko do internetu odtwarzania plikow multimedialnych. Junior nie zagra w ulubione gry a i ESRI tez nie podrodze ma z linuxem. Tak czy siak trza tkwic w monopolu
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Tak czy siak trza tkwic w monopolu
Mocne słowa :hyhy:
marycha000
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 25 cze 2006, 19:29
Lokalizacja: Wybrzeże

Post autor: marycha000 »

Z tą licencją OEM to nie do końca tak jak piszecie.

wg MS licencja OEM to :
Licencja OEM jest formą licencjonowania oprogramowania Microsoft wyłącznie na system komputerowy, na którym zostało oryginalnie zainstalowane. Nie ma możliwości przeniesienia oprogramowania na inny system komputerowy

To ostanie zdanie to oczywiście teoria, tak naprawdę wersja OEM-owa różni się od wersji BOX liczbą dopuszczalnych aktywacji systemu . Wersja OEM win xp pro ma (chyba) 18 lub 19 możliwych dopuszczalny aktywacji a BOX tego samego systemu coś koło 30. Nieważne jest czy zmieniasz płytę główną czy procesor czy cokolwiek - ważne jest abyś nie przekroczył tej liczby aktywacji.

Jeśli przekroczysz tą magiczną liczbę, wtedy dopiero pani lub pan z MS sprawdza ile to różnych identyfikatorów sprzętów zostało przesłanych przy aktywacji systemu i najczęściej (przy różnych identyfikatorach) następuje odmowa następnej aktywacji - przy wersji OEM oczywiście. Wersje BOX raczej są aktywowane ponownie.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

marycha000 pisze:Jeśli przekroczysz tą magiczną liczbę, wtedy dopiero pani lub pan z MS sprawdza ile to różnych identyfikatorów sprzętów zostało przesłanych przy aktywacji systemu i najczęściej (przy różnych identyfikatorach) następuje odmowa następnej aktywacji - przy wersji OEM oczywiście. Wersje BOX raczej są aktywowane ponownie.
Dlatego coraz bardziej zastanawiam się nad linuxem...
Awatar użytkownika
neonek
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: środa 19 wrz 2007, 08:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: neonek »

Nabyłem Viste tak przez wszystkich krytykowaną. Interfejs bardziej mi przypomina srodowisko graficzne linuxa jak windowsa, ale jestem mile zaskoczony ArcGIS z SP4 chodzi szybciej jak na Win XP mimo ze pod Vista mam wolniejszy procesor.
Co do linuxa to probowalem sie z paroma roznymi dystrybucjami (Mandarynka, Red Hat, Ubuntu, Suse czy Fedora) i w mojej ocenie jest to dobry system do maszyny biurowej albo dla informatyka z krwi i kosci. Ja mialem wieczne problemy z akceleracja 3D i z emulatorami typu Wine.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

marycha000 pisze:...To ostanie zdanie to oczywiście teoria, tak naprawdę wersja OEM-owa różni się od wersji BOX liczbą dopuszczalnych aktywacji systemu . Wersja OEM win xp pro ma (chyba) 18 lub 19 możliwych dopuszczalny aktywacji a BOX tego samego systemu coś koło 30. Nieważne jest czy zmieniasz płytę główną czy procesor czy cokolwiek - ważne jest abyś nie przekroczył tej liczby aktywacji.

Jeśli przekroczysz tą magiczną liczbę, wtedy dopiero pani lub pan z MS sprawdza ile to różnych identyfikatorów sprzętów zostało przesłanych przy aktywacji systemu i najczęściej (przy różnych identyfikatorach) następuje odmowa następnej aktywacji - przy wersji OEM oczywiście. Wersje BOX raczej są aktywowane ponownie.
Nie jest tak jak piszesz. Nigdy nie miałem problemów z ponowną aktywacją na tym samym sprzęcie XP OEM zarówno Home jak i Pro. Natomiast istotne jest, że nie można zmienić płyty głównej! M$ stoi na stanowisku, że zmiana płyty głównej powoduje, że w tym momencie przestaje to być ten sam system komputerowy, z którym została sprzedana licencja OEM. Wyjątek stanowi awaria płyty ale tylko w okresie obowiązywania jej gwarancji.
Limit aktywacji istnieje w przypadku aktywacji automatycznej przez internet i wynosi 5. Jeśli zostanie przekroczona ta liczba jedynym sposobem aktywacji jest aktywacja telefoniczna. Konsultant M$ (jeśli sie zgłosi bo najczęściej aktywacja również przebiega automatycznie) zada kilka pytań (przyczyna reaktywacji, czy zmieniono konfigurację sprzętu a jeśli tak to co wymieniono i dlaczego oraz na ilu komputerach obecnie jest zainstalowany system) i umożliwi automatyczną aktywację przez telefon.
Różnica w licencji OEM polega jednak głównie na tym, że M$ nie świadczy żadnego wsparcia dla tych instalacji. Wsparcia ma udzielić producent systemu komputerowego czyli ten kto komputer złożył i zainstalował na nim wersję OEM (ten skrót znaczy przecie Original Equipment Manufacturer...)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

marycha000
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 25 cze 2006, 19:29
Lokalizacja: Wybrzeże

Post autor: marycha000 »

piotrk pisze:Nie jest tak jak piszesz. Nigdy nie miałem problemów z ponowną aktywacją na tym samym sprzęcie XP OEM zarówno Home jak i Pro. Natomiast istotne jest, że nie można zmienić płyty głównej!
A gdzie ja pisałem, że na tym samym sprzęcie to nie działa - jeśli nic nie zmieniasz to można instalować do woli. Gorzej jak coś wymienisz.
piotrk pisze: M$ stoi na stanowisku, że zmiana płyty głównej powoduje, że w tym momencie przestaje to być ten sam system komputerowy, z którym została sprzedana licencja OEM. Wyjątek stanowi awaria płyty ale tylko w okresie obowiązywania jej gwarancji.
No aż tak M$ to sobie nie utrudnia życia, przecież produkty M$ nie są na rok czy dwa a wersje OEM to NIE TYLKO wersje sprzedawane ze sprzętem - przykład http://www.skapiec.pl/site/cat/26/comp/7327
(owszem kiedyś tak było ale to było jakieś 5-6 lat temu), teraz została tylko nazwa a cała reszta jest taka sama jak w wersji BOX (no oczywiście w myśl licencji M$ może odmówić wsparcia bo teoretycznie to sprzedający udziela wsparcia - ale raczej się to nie zdaża bo często jest tak iż sklep sprzedaje programy a po pół roku już nie istnieje - bodajże w niemczech było kilka spraw sądowych związanych właśnie ze wsparciem przez nieistniejące już firmy - i M$ się poddawał). Wersje OEM i BOX różnią się pudełkiem, instrukcją , często jakimiś dodatkami oraz LICZBĄ MOŻLIWYCH AKTYWACJI.
piotrk pisze:Limit aktywacji istnieje w przypadku aktywacji automatycznej przez internet i wynosi 5. Jeśli zostanie przekroczona ta liczba jedynym sposobem aktywacji jest aktywacja telefoniczna. Konsultant M$ (jeśli sie zgłosi bo najczęściej aktywacja również przebiega automatycznie) zada kilka pytań (przyczyna reaktywacji, czy zmieniono konfigurację sprzętu a jeśli tak to co wymieniono i dlaczego oraz na ilu komputerach obecnie jest zainstalowany system) i umożliwi automatyczną aktywację przez telefon.


Liczba możliwych aktywacji zależy przede wszystkim od rodzaju systemu, wersji i nieznanych czynników (czyli widzimisię M$). Tak naprawdę nie ma reguły i nigdzie tego nie napisano ile razy można jakiś produkt aktywować. Zdarzyło mi się, że M$ FrontPage 2003 odmówił aktywacji już za drugą instalacją. A z drugiej strony mój poczciwy XP z 2002 roku (jedna z pierwszych wersji) przeinstalowywałem już z 40 - 50 razy na 9 czy 10 różnych komputerach. Aktywowany był zarówno telefonicznie jak i interentem i cały czas działa.
Teoretycznie większą liczbę możliwych aktywacji ma wersja BOX (pracownicy M$ przyznają że o jakieś 25 %).Należy tu też powiedzieć, że nawet flash BIOS-u a także nowy dysk twardy (no chyba ,żę ten stary HDD zostaje w komputerze jako SLAVE) nie mówiąc już o zmianie procesora albo płyty generuje nowy identyfikator.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

marycha000 pisze:A gdzie ja pisałem, że na tym samym sprzęcie to nie działa - jeśli nic nie zmieniasz to można instalować do woli. Gorzej jak coś wymienisz.
piotrk pisze: M$ stoi na stanowisku, że zmiana płyty głównej powoduje, że w tym momencie przestaje to być ten sam system komputerowy, z którym została sprzedana licencja OEM. Wyjątek stanowi awaria płyty ale tylko w okresie obowiązywania jej gwarancji.
No aż tak M$ to sobie nie utrudnia życia, przecież produkty M$ nie są na rok czy dwa a wersje OEM to NIE TYLKO wersje sprzedawane ze sprzętem...
Oto masz OFICJALNE stanowisko M$ (kopia ze stron dla Partnerów Microsoft/OEM Builderów):

Kod: Zaznacz cały

 An upgrade of the motherboard is considered to result in a "new personal computer" to which Microsoft OEM operating system software cannot be transferred from another computer. If the motherboard is upgraded or replaced, for reasons other than a defect, then a new computer has been created and the license of new operating system software is required.

If the motherboard is replaced because it is defective, you do not need to acquire a new operating system license for the PC. The replacement motherboard must be the same make/model or the same manufacturer's replacement/equivalent, as defined by that manufacturer's warranty.

The reason for this licensing rule primarily relates to the end-user license agreement (EULA) and the support of the software covered by that EULA. The EULA is a set of usage rights granted to the end user by the PC manufacturer and relates only to rights for that software as installed on that particular PC. The system builder is required to support the software on that individual PC. Understanding that end users, over time, upgrade their PC with different components, Microsoft needed to have one base component "left standing" that would still define that original PC. Since the motherboard contains the CPU and is the "heart and soul" of the PC, when the motherboard is replaced (for reasons other than defect) a new PC is essentially created. The original system builder, therefore, cannot be expected to support this new PC that they did not manufacture. 
Dla nieznajacych barbarzyńskiego narzecza - wersja z polskiej strony OEM Partner Center:

Kod: Zaznacz cały

Zmodernizowany komputer to system komputerowy, którego elementy sprzętowe zostały zmodyfikowane w znacznym stopniu, co może skutkować koniecznością uzyskania nowej licencji na system operacyjny, ponieważ w wyniku tych modyfikacji powstał w rzeczywistości "nowy" komputer.
Zazwyczaj można modernizować lub wymieniać wszystkie składniki sprzętowe w komputerze klienta bez wpływu na prawa użytkownika do licencji na oryginalny system operacyjny firmy Microsoft w wersji OEM, z wyjątkiem modernizacji lub wymiany płyty głównej.
Modernizacja płyty głównej jest uznawana za zbudowanie "nowego komputera osobistego", na który nie można przenieść oprogramowania systemu operacyjnego firmy Microsoft w wersji OEM z innego komputera. Jeśli płyta główna zostanie zmodernizowana lub wymieniona z dowolnego powodu innego niż jej usterka, powstanie nowy komputer i trzeba będzie uzyskać licencję na nowy system operacyjny.
Jeśli płyta główna zostanie wymieniona z powodu usterki, NIE trzeba kupować nowej licencji na system operacyjny dla takiego komputera. Uszkodzona płyta główna musi zostać wymieniona na taki sam model tej samej marki lub zamiennik/odpowiednik tego samego producenta zgodnie z postanowieniami gwarancji udzielonej przez tego producenta.
Ta reguła licencjonowania wynika przede wszystkim z Umowy Licencyjnej Użytkownika Oprogramowania (EULA) oraz obowiązku świadczenia pomocy technicznej w odniesieniu do oprogramowania określonego w tej umowie. Umowa EULA to zestaw praw do użytkowania przyznawanych użytkownikowi przez producenta komputerów, który dotyczy tylko praw do oprogramowania zainstalowanego na danym komputerze. Firma typu System Builder ma obowiązek świadczyć pomoc techniczną w zakresie oprogramowania zainstalowanego na tym komputerze. Wiedząc, że w miarę upływu czasu użytkownicy modernizują różne składniki w swoich komputerach, firma Microsoft musiała przyjąć jeden składnik podstawowy, który definiowałby oryginalny komputer. Ponieważ płyta główna zawiera procesor i stanowi "serce i mózg" komputera, wymiana płyty głównej (z powodu innego niż usterka) oznacza w zasadzie zbudowanie nowego komputera. Nie można zatem oczekiwać, że firma typu System Builder, która zbudowała oryginalny system, będzie świadczyć pomoc techniczną w odniesieniu takiego nowego komputera, którego tak naprawdę nie wyprodukowała.
marycha000 pisze:Liczba możliwych aktywacji zależy przede wszystkim od rodzaju systemu, wersji i nieznanych czynników (czyli widzimisię M$). Tak naprawdę nie ma reguły i nigdzie tego nie napisano ile razy można jakiś produkt aktywować. Zdarzyło mi się, że M$ FrontPage 2003 odmówił aktywacji już za drugą instalacją. A z drugiej strony mój poczciwy XP z 2002 roku (jedna z pierwszych wersji) przeinstalowywałem już z 40 - 50 razy na 9 czy 10 różnych komputerach. Aktywowany był zarówno telefonicznie jak i interentem i cały czas działa.
Teoretycznie większą liczbę możliwych aktywacji ma wersja BOX (pracownicy M$ przyznają że o jakieś 25 %).Należy tu też powiedzieć, że nawet flash BIOS-u a także nowy dysk twardy (no chyba ,żę ten stary HDD zostaje w komputerze jako SLAVE) nie mówiąc już o zmianie procesora albo płyty generuje nowy identyfikator.
Jak więc sam widzisz z doświadczenia nie ma limitu aktywacji :) Wygenerowanie nowego identyfikatora zaś nie równa się niemożności ponownej aktywacji... Limit ilości aktywacji to jedna z wielu bajek internetowych. Jeśli chodzi o flash-owanie BIOSU to na pewno nie spowoduje konieczności ponownej aktywacji Windows (kilkadziesiąt takich operacji zrobiłem i nie miało to żadnego wpływu na stan aktywacji systemu...). Stary dysk możesz spokojnie wyrzucać na złom - również nie nastąpi zmiana stanu aktywacji - jeśli dokonasz przeniesienia sytemu a nie nowej instalacji oczywiście. Ale nawet po ponownej instalacji obecność starego dysku nie ma żadnego wpływu na to czy możesz czy nie aktywować system.
Powtarzam tutaj (a potwierdzić to może każdy OEM System Builder lub specjalista w zakresie licencjonowania M$): różnica pomiędzy wersją BOX (tak naprawdę nazywa się to Ful Packaged Product - FPP) a OEM polega na tym, że wersja FPP nie ma żadnych ograniczeń w transferowaniu jej pomiędzy komputerami - dopóki jest zainstalowana tylko na jednym. Natomiast transfer licencji OEM jest ograniczony i ściśle związany ze sprzętem na którym pierwotnie został zainstalowany. Tu znów cytat z odpowiedzi M$:

Kod: Zaznacz cały

After an OEM software license has been installed on a PC, the license may not be installed on or transferred to another PC. However, the entire PC may be transferred to another end user along with the software license rights. When transferring the PC to the new end user the software media, manuals (if applicable) and certificate of authenticity label must be included. It is also advisable to include the original purchase invoice or receipt. The original end user cannot keep any copies of the software.
Mam to przetłumaczyć? Nieee, późno już... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
neonek
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: środa 19 wrz 2007, 08:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: neonek »

Własnie wymieniłem kartę graficzą i póki co Vista nic się mnie nie czepia. Nie chce zadnej aktywacji.
ODPOWIEDZ