Białowieski ryś zabity?

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Białowieski ryś zabity?

Post autor: 11 »

Objęty naukowym programem badań telemetrycznych ryś, jeden z bytujących w Puszczy Białowieskiej i objęty projektem badań zwyczajów, prawdopodobnie zginął...
http://www.lasypolskie.pl/news-3686.html
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Za małe są kary za kłusownictwo. Program reintrodukcji rysia w Polsce pochłonął ogromne pieniądze. Czy naukowcy robią to dla kłusowników?

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll ... /249604764
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Kasia pisze:Za małe są kary za kłusownictwo.
I dodam- mała świadomość ekologiczna i często niewiedza.
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

??? Że skłusowany ten ryś orzekli naukowcy z ZBS PAN, bo z tego co wiem to znaleziono obrożę. Wiele jest dziwnych informacji na temat kłusowania rysi w naszym regionie. Nawet zdarzało się to wcześniej - gdy rozpoczęto badania jakieś 15 lat temu. Warto poszukać w w archiwalnych numerach Lasu Polskiego artykułów prof. S. Kossak, albo w bibliotekach poszukać książki Lecha Wilczka "Opowieść o borsukach", w której na str. 145 napisał:
"LUDZIE NAUKI ODMAWIAJą ZWIERZęTOM PUSZCZY BIAłOWIESKIEJ PRAWA DO POSIADANIA CHOćBY JEDNEGO MIEJSCA, GDZIE MOGłYBY CZUć SIę BEZPIECZNIE, NIE PRZEPęDZANE, NIE CHWYTANE, NIE KALECZONE, NIE ZABIJANE".

Leszek napisał to zdanie, bo protestował razem z Simoną przeciwko metodom badawczym prowadzonym przez ludzi z ZBS. W tym albumie są też przerażające zdjęcia zwierząt, które w obrożach zginęły. Znane są przypadki, gdy po rozładowaniu się akumulatorów/baterii w radionadajniku zwierzęta długo jeszcze chodziły z obrożami, a w sprawozdaniach pojawiała się informacja o zaginięciu zwierzęcia, w tym o skłusowaniu (takie podejrzenia opisywała i opowiadała prof. Simona Kossak. Ona jedyna miała odwagę oficjalnie występować przeciwko stosowaniu obróż. Chwilowo udało się jej. A teraz... a teraz to nie ma już chyba żadnego gatunku ssaka w Puszczy, którego osobniki nie miałyby radionadajników. Bardzo ładnie wygląda taki naturalny las z naturalnymi zwierzętami noszącymi naturalne radionadajniki.
Nie wiem czy zwierzę było skłusowane, czy nie. Dla mnie liczą się fakty. Nie otrzymałem żadnej - poza prasową ciekawostką = newsem - wiarygodnej informacji o tym, że z całą pewnością zwierzę zostało zabite. Natomiast widziałem zwierzę, które padło z wycieńczenia, bo miało m.in. najprawdopodobniej zbyt ciasna obrożę i nie mogło swobodnie się odżywiać. Wycieńczone zostało zaatakowane przez choroby, w tym świerzbowce. Znaleźli je martwe leśnicy, a nie pracownicy ZBS i nie było w związku z tym komunikatu o skłusowaniu rysia. Byłą tylko normalna procedura wyjaśniająca. Prof. Kossak i Lech Wilczek to opisali.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Dlatego korzystając ze znalezionej informacji nie napisałem zdecydowanie, że tak się stało, to co można wysnuć to jedynie przypuszczenie, że mogło tak się stać.
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Ależ nie mam do Ciebie pretensji. Wręcz przeciwnie. Dobrze, że sprowokowałeś temat i choć kilka postów. Wczoraj w tej sprawie kontaktowała się ze mną dziennikarka - i srodze chyba ją zawiodłem. dzisiaj coś się miało ukazać w prasie lokalnej ale nic nie znalazłem.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Chrobry pisze:dzisiaj coś się miało ukazać w prasie lokalnej ale nic nie znalazłem.
Było w telewizji. Ponoc zgłoszono to na policję. Pokazywano obrożę, była ucięta i porwana w okolicy zgrubienia z akumulatorkiem.
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

mavericksn pisze: Pokazywano obrożę, była ucięta i porwana w okolicy zgrubienia z akumulatorkiem.
A o czym to może świadczyć ?
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

luscinia pisze:A o czym to może świadczyć ?
Chcieli ukraść akumulatorek?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Napisałem jak usłyszałem i widziałem zdjęcia.
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Są sprzeczne informacje prasowe: raz, że obserwowali 0,5 roku, a w innym miejscu, że dwa lata. Bez komentarza.
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll ... 4666317094
http://tech.groups.yahoo.com/group/darz ... sage/12913
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,95 ... omosc.html?
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Nic innego jak chodzi często w wiadomościach o sensacje. Ale nikt już rysia nie wróci (jeśli padł łupem) .
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

To fakt. Ciekawe jednak w tym jest to, już kiedyś pisałem o tym, że na rynku "wtórnym" nie pojawiają się żadne "trofea" z rysi. Plotka natomiast do mnie dotarła (podkreślam PLOTKA), że jednak znaleziono tego rysia, tyko brak przysłowiowego cd.
ODPOWIEDZ