Dzierżawa guntów rolnych od lasów Państwowych

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Berbi
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 08 lis 2007, 12:32
Lokalizacja: Gdańsk

Dzierżawa guntów rolnych od lasów Państwowych

Post autor: Berbi »

Witam serdecznie Forumowiczów,
poszukuję kontaktu z osobami, byłymi pracownikami LP, którzy dzierżawią grunty rolne od LP.
Moi rodzice od 12 lat dzierżawią grunty i dostali teraz wypowiedzenie, bo rzekomo Nadleśnictwo chce ten teren zalesić. Nie jest to prawdą, gdyż w okół wszystkie działki zostały przekwalifikowane na budowlane i zostały zabudowane domami. Poszukuję informacji czy Nadlesnictwo ma prawo tak zrobić, obawiam się bowiem, że zrobią "przetarg", który wygra odpowiednia osoba za "odpowiednie" pieniądze.
Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Berbi
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Można taką umowę wypowiedzieć bez problemu, ale trzeba zdążyć do ustalonego przepisami dnia, aby wypowiedzenie było skuteczne ( 15 wrzesień albo pażdziernik, może ktoś zaraz sprecyzuje :oops: )

Na pewno w umowie dzierżawy jest to ujęte w jednym z pkt. ...
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Re: Dzierżawa guntów rolnych od lasów Państwowych

Post autor: rafal77 »

Berbi pisze:Witam serdecznie Forumowiczów,
poszukuję kontaktu z osobami, byłymi pracownikami LP, którzy dzierżawią grunty rolne od LP.
Moi rodzice od 12 lat dzierżawią grunty i dostali teraz wypowiedzenie, bo rzekomo Nadleśnictwo chce ten teren zalesić. Nie jest to prawdą, gdyż w okół wszystkie działki zostały przekwalifikowane na budowlane i zostały zabudowane domami. Poszukuję informacji czy Nadlesnictwo ma prawo tak zrobić, obawiam się bowiem, że zrobią "przetarg", który wygra odpowiednia osoba za "odpowiednie" pieniądze.
Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Berbi
Każdą umowę o dzierżawę można zerwać, przeczytaj ją dokładnie. Wypowiedzenie jest skuteczne jeśli zostało złożone stronie przy spełnieniu przesłanek zawartych w treści umowy, tak więc Nadleśnictwo ma prawo tak postapić.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzierżawa guntów rolnych od lasów Państwowych

Post autor: Glaca »

Berbi pisze: zrobią "przetarg", który wygra odpowiednia osoba za "odpowiednie" pieniądze.
No to złożyć taką ofertę kupna w Nadleśnictwie.

Albo chociaż zapytać oficjalnie o możliwość wykupu działki...

List polecony lub pismo do sekretariatu z potwierdzeniem wpływu na kopii 8)

Jak nie odpiszą w ciągu 2 tyg., to rafal77 poda z kilka paragrafów z KPA, na które trzeba się powołać w następnym pismie...
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Glaca pisze:Jak nie odpiszą w ciągu 2 tyg.,
Chyba przesadziłeś. Z tego co ja wiem to urzędnik ma miesiąc na załatwienie sprawy... a w szczególnych przypadkach nawet więcej, ale powinien o tym zawiadomić stronę...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Pmyliłem się z tymi 2 tygodniami :oops:

Obowiązują w KPA terminy: 1 miesiąc, 2 miesiące oraz... "niezwłocznie" :|


Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.(...)
§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
(...)
Art. 36. § 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

Art. 37. § 1. Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Gro!
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Ewelina.
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 24 lis 2007, 10:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Ewelina. »

Moja mama tez dzierżawi grunty LP... Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje coś takiego jak prawo pierwokupu tych gruntów ???
El Mariachi

Post autor: El Mariachi »

Nie słyszałem o takim prawie, ale to ciekawa kwestia. Uważam, że LP powinny sprzedać wszystkie grunty, które nie służą prowadzeniu gospodarki leśnej i nie leżą przy tym wśród drzewostanów np. łąki i pastwiska na obrzeżach kompleksów. Im mniej gruntów rolnych w posiadaniu wyimaginowanego Skarbu Państwa, a więcej w rękach prywatnych właścicieli, tym lepiej dla rolnictwa. Precz z socjalizmem!
Ewelina.
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 24 lis 2007, 10:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Ewelina. »

Hm... Lepiej byloby jakby takie grunty w pierwszej kolejnosci mogli kupowac dzierzawcy... Bo tak jak teraz, to strach pomyslec co by bylo, gdyby ktos inny wykupil te grunty, ktore dzierzawi moja mama... I jeszcze zaczal budowac jakies budynki zaraz obok naszego domu... Koszmar! Tylko co zrobic, zeby te grunty wykupic ?? Napisac podanie do LP ?
El Mariachi

Post autor: El Mariachi »

Akurat zwolennikiem faworyzacji dzierżawców nie jestem. W końcu dlaczego ktoś ma kupować grunt taniej, jeśli ktoś inny zapłaciłby więcej? To nie jest niczyj grunt, a ja jako podatnik nie mam ochoty niczego nikomu darowywać, bo i mnie nikt niczego nie darowuje.
ODPOWIEDZ