Grzybiarze-jaki wpływ mają na środowisko leśne?

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
zenit
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 05 sty 2006, 00:05
Kontakt:

Post autor: zenit »

Kasia pisze:O problemie grzybów pod ochroną pisaliśmy już na stronie, zaraz po programie, w którym redaktor zachęcał ( o ile dobrze pamiętam) do potraw z koziej brody. Nam też się to nie spodobało :?
I bardzo dobrze :) Dobrze byłoby aby choć wszyscy leśnicy wiedzieli że jest coś takiego jak lista grzybów pod ochroną i jak wyglądają te grzyby. Dlatego osobiście ręce mi opadły jak czytałem na stronie posła, leśnika test o walorach smakowych szmaciaka (siedzunia). Ja wiem że wielu ludzi łamie prawo zbierając grzyby pod ścisłą ochroną ale na miłość boską nie chwalą się ci tym ci którzy stoją na straży tego prawa i ustanawiają to prawo.... http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/przerwa.htm
Grzyboznawca
www.NaGrzyby.pl
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

borodziej pisze:A małą choleryczkę Mimi - wręcz pasjami :lol: Kobieta z ikrą...
Boro, nie Mimi, tylko Mała Mi... 8)
Przepraszam za post nie na temat... :oops: ale nie mogłam się powstrzymać... ;)

--
Pozdrawiam serdecznie
Hania
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
Awatar użytkownika
OjciecMocyMroku
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1774
Rejestracja: niedziela 26 mar 2006, 12:48
Lokalizacja: DGL

Post autor: OjciecMocyMroku »

Hania pisze:Mała Mi
:)
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden,
który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
:510:
(Albert Einstein)
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

zenit pisze:Dziwi mnie jednak fakt że wśród "leśnej braci" są ludzie którzy np dają zły przykład młodym. Nie dziwi potem fakt że gdy leśnik przed kamerami TVP-1 zachwala smak grzybów które są pod ochroną w Polsce - inni łamią prawo.
Ale tak było, jest i będzie - niestety. Można edukować, a i tak miłośnik koziej brody w jajku się znajdzie. Ważne, żeby było ich coraz mniej.
Oprócz pseudogrzybiarzy są i pseudomyśliwi i pseudoekolodzy. Zarówno mimikra, jak i mimetyzm są bardzo popularne w naturze :P
A tak przy okazji - witaj Zenicie z Krakowa! :D
Zbig
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: Zbig »

Oprócz pseudogrzybiarzy są i pseudomyśliwi i pseudoekolodzy.

zamiłowanie - leśnik; zawód - inż. lesnictwa; stanowisko - leśniczy
No i są pseudoleśnicy. :oops:
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

No niestety tacy też są :cry: I to w różnych odcieniach.
Podam jeden przykład: leśniczy (leśnik), któremu wszystko jedno, czy usunie posusz przed wylotem, czy po wylocie cetyńca, drukarza, smolika lub przypłaszczka. Ważne, że usunął i w tabelkach ładnie wygląda. Wyciął pomnikowy dąb na aukcję okleinową? A co tam. Toleruje złą ścinkę w trzebieżach? Są straty? A co tam - dotnie się i śladu "nie będzie" itd. itd. Zamiast leśniczym mógłby być motorniczym w tramwajach warszawskich - ale w LP ma służbowe mieszkanie i może oddawać się swojej pasji - polowaniu.
Leśnik-pseudoleśnik; jak kuty na 4 nogi, to nawet inspekcja go nie wyłapie :cry:
Awatar użytkownika
Wiking
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 07 wrz 2007, 09:55
Lokalizacja: z lassa ;-)

Post autor: Wiking »

Z moich doswiadczen z gzrybiarzami to mam niestety same złe; smiecą, popdpalaja (niedopałki), niszcza grzybnie i grzyby, zbieraja gzryby prawie z samochodów, las po nich wyglaga jak po przejściu niezłej burzy - w ogóle jest z nimi samo utrapienie.
Świat jest OK, to ludzie mu szkodzą
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Wiking pisze:Z moich doswiadczen z gzrybiarzami to mam niestety same złe; smiecą, popdpalaja (niedopałki), niszcza grzybnie i grzyby, zbieraja gzryby prawie z samochodów, las po nich wyglaga jak po przejściu niezłej burzy - w ogóle jest z nimi samo utrapienie.
Widać to radomskie wymaga jeszcze większej edukacji leśno-przyrodniczej :|
również spotykam oznaki wandalizmu (rozdeptane lub pokopane grzyby), ale nie zawsze i nie wszędzie. Lecz wystarczy niewielki odsetek wandali (5%), by negatywne wrażenie pozostało. Ich ślady zawsze najbardziej są widoczne - prawdziwego grzybiarza śladów nie widać, jakby w ogóle w lesie nie było :D
ODPOWIEDZ