kiedy ciąć?

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zmarekz
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 14:35

kiedy ciąć?

Post autor: zmarekz »

Witam
Zauważyłem na swoim terenie kilka uschniętych sosen. Po bliższym przyjrzeniu się im dojrzałem ze toczy je jakieś robactwo. Prawdopodobnie jakiś "robak" szkodnik sosny.
Chciałbym je wyciąć ale nie wiem kiedy najlepiej to zrobić, czy teraz kiedy jest ciepło a "robak" siedzi w drzewie czy może warto poczekać do zimy kiedy "robaki" zejdą do ziemi.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

JAk sosny są martwe to siedzą w nich już tylko szkodniki techniczne i to już naprawde ma niewielkie znaczenie kiedy ty to wytniesz. Niektóre larwy potrafią w drewnie spędzić po kilka lat więc nie liczyłbym na zimowe "odrobaczenie" :lol: Ja bym ciął odrazu.
Tak na marginesie: Robaki to są płazieńce (tasiemiec, przywra) albo obleńce (glista, włosień). To co siedzi w drewnie to są OWADY.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Jaźwiec pisze:To co siedzi w drewnie to są OWADY.

I to pewnie takie owady, które pomagają rozłożyć martwe drewno. Bez nich ów pień nie przetworzy się w bogate w minerały podłoże, na którym będą mogły wyrosnąć kolejne, nowe pokolenia drzew... .
zmarekz
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 14:35

Post autor: zmarekz »

Drzewa jeszcze stoją co prawda suche. Nie chce ich zostawiać bo w zeszłym roku było tych suchych drzew 10 teraz jest ich z 30-40. Czy szkodniki skończą z jednym drzewem a biorą sie za drugie.
abiesalba
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 02 sie 2007, 09:47
Lokalizacja: ***

Post autor: abiesalba »

:roll: Dokładnie :[quote="zmarekz"]skończą z jednym drzewem a biorą sie za drugie[/quote]; a czasem nawet te które wzięły się za jedno rozmnażają się a ich potomstwo bierze się za kilka kolejnych. Radze skontaktować się z "leśnikiem pierwszego kontaktu" czyli miejscowym leśniczym i działać szybko. :wink:
Bieg mojego życia odmierzają łyżeczki kawy. T.S.Eliot
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

No cóż. Jeszcze jeden dowód na to, że przyroda nie znosi pustki...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Warto też przejezeć jak wyglądają te "zdrowe" sosny-możliwe,ze owady juz je opanowywują. najlepeij skontaktowac sie z lesnikiem. Ja bym wyciął od razu te sosny.
ODPOWIEDZ