List 140

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie udawaj, że nie wiesz o co mi chodzi i po co się w lesie pewne rzeczy robi. Rozmawiam z leśnikiem, więc nie muszę tłumaczyć po co się wykonuje cięcia i oraz czy i jaki mają wpływ na naloty, podrosty oraz drugie pietro :P
Mogły by wykielkować i obumrzeć z powodów przeróżnych, mogły by pozostać jako wieczne podszyty, mogły by wejść do drugiego piętra jako parasole itepe. My staramy się im stworzyć najlepsze warunki do stania się w przyszłości nowym pokoleniem lasu. Taka nasza rola.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Lubię perfekcyjne określenia. Cięciami złożonymi (a czasami także przygotowywaniem gleby) umożliwiasz większej ilości nasion kiełkowanie i wzrost liczniejszych siewek. Lata nasienne od tego nie zależą. Jakbym był złośliwy jak niektórzy forumowicze (a nie jestem :) ), to bym napisał, że chcesz uzyskać więcej dobrej jakości drewna z ha na deski...
Ja przynajmniej tak chciałem... :roll:
Raczej nie prowokuj drzew. Mówię to ja, Naj, na postawie wieloletnich doświadczeń z prowokowaniem... :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

A to w takim razie mamy innego rodzaju podejście do sprawy, ale skutek podobny. Ty chciałeś lepszych desek z samosiewu, ja chcę jak największego udziału odnowień naturalnych, a co za tym idzie jak najmniejszej ilości odnowień sztucznych. Dla mnie ważne są nie tylko samosiewy gatunków głównych. Biocenotyczne traktuję tak samo... :) Jakkolwiek byśmy tego nie nazwali i jakakolwiek będzie idea to spora część lasów polskich bedzie wytworzona za pomocą naturalnych procesów, a tego robert_c usilnie zauważyć nie chce :)
Nie wydaje mi się bym napisał, że lata nasienne zależą od naszych działań. .. :| Wręcz przeciwnie - to my je wykorzystujemy i prowadzimy cięcia w takim momencie, by dać szansę powstania nowemu pokoleniu lasu i dalej idąc tak prowadzimy kolejne cięcia, by to, co się obsiało miało optymalne warunki do życia. Co najważniejsze - cięcia to nie tylko rebnie. W trzebieżach również należy zauważać i wspomagać cenne naloty.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

No, teraz jest OK :spoko: . Tylko jeszcze musisz przywyknąć do myśli, że nie pielęgnujesz nalotów dla nalotów. Z czasem to Ci przyjdzie... :wink: A przypominaj to sobie co miesiąc. :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

nie pielęgnujesz nalotów dla nalotów.
A gdzieś tak napisałem? :?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

... Miedzy wierszami... :roll: :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ach...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał polecenie, by uchylić decyzję byłego szefa Lasów Państwowych, która pozwoliła na usuwanie z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki - poinformował rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka
https://www.onet.pl/?utm_source=onetpus ... 07&utm_v=2

Kowalczyk w odwrocie. Żubry już były. Nawet rzecznika wymienił na... Brzózkę... :P
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

No strasznie fachowa decyzja... Nic tylko pogratulować..
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Zarzucasz niefachowość generałowi? To sprzeczne z wiadomym listem. :P I wężykiem"
"Naczalstwo bumagi czytajet
i znajet szto diełajet.."
:lol:
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Jak by to powiedzieć... Uważam że minister nie do końca zgłębił temat...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Nawet rzecznika wymienił na... Brzózkę... :P
Nie ma co się śmiać. W Białowieży to znana firma jest.


PS. Nawiasem mówiąc to w opisie tego filmiku jest coś co mnie prawie do posikania sie ze śmiechu doprowadziło:
[...] We have a spacious living room kominkowy.Jest the possibility of buying food. [...]
:lol: :smiech: ROTFL
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Już troszkę lepiej :roll: . Ale pamiętaj, że minister nie pisze sam ukazów. Ma od tego departamenty, dyrektorów generała wreszcie. To są mądrzy , wykształceni i doświadczeni ludzie. Chyba nie zaoponujesz... :P
PS. Jeden z urzędników byłych, sam pisał algorytmy. Nie była to twórczość wiekopomna... :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Nie była to twórczość wiekopomna... :wink:
Oj była, była. Wspomnisz moje słowa - za lat pięćdziesiąt, przy ognisku, będą wspominać i algorytmy i zarządzenia i decyzje...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Chyba nie zaoponujesz... :P
Nie, bo ich kompletnie nie zanam. Natomiast jeden ze skeczy kabaretu "Dudek" przekonuje mnie, że najważniejsi są zastępcy...



PS. Zapewne na tej samej zasadzie w polskim prawie dopuszczalne jest aby Wójt nie miał wyższego wykształcenia, natomiast jego zastępcą może zostać wyłącznie człowiek, który wyższe studia ukończył.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Naj pisze: Kowalczyk w odwrocie.
Nawet dużo czasu nie upłynęło od rzuconego w medialną przestrzeń i wyrechotanego "otorbiło pana lewactwo".... No może nie lewactwo ale dawne UW :P
ODPOWIEDZ