Mocne uderzenie prof. Szwagrzyka

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Mocne uderzenie prof. Szwagrzyka

Post autor: Namor »

Czy może ktoś mógłby udostępnić cały artykuł prof. Szwagrzyka?

https://www.tygodnikpowszechny.pl/w-las ... cja-151910
Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Post autor: Namor »

Już mam. Jest kilka wypowiedzi, które chyba leśnikom niezbyt się spodobają :)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Szwagrzyk to nie leśnik tylko ekologista. Pewnie mu LP odmówiły finansowania badań...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Jaźwiec pisze:Szwagrzyk to nie leśnik tylko ekologista. Pewnie mu LP odmówiły finansowania badań...
Mniej więcej w tym samym duchu pomyślałem jak przeczytałem te wywody. A swoją drogą mam wrażenie, że Pan prof. miota się i nie wie do końca na co sie zdecydować - czy chwalić lasy czy dołożyć
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Kegg pisze:miota się i nie wie do końca na co sie zdecydować - czy chwalić lasy czy dołożyć
Skąd my to znamy? :wink:
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33709
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Nie wiem czy mocne te uderzenie, ale poniżej pasa.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
El Mariachi

Post autor: El Mariachi »

Szwagrzyk w Gnidowniku? Żenua...
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

El Mariachi - to cały merytoryczny komentarz? :)
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33709
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

czerwonobrody pisze: to cały merytoryczny komentarz?
El Mariachi chciał dostarczyć nam jednoznaczny przekaz, że jego stosunek do TP jest mocno krytyczny i nie ceni publikujących tam autorów.
Mój stosunek do tego tygodnika jest, a raczej był do ostatniego numeru, mocno złożony. Pomimo że publikowane w nim teksty dotyczące leśnictwa, ochrony przyrody i tzw. ekologii, faktycznie od kilku lat zasługują na miano, jak nazywają TP nieżyczliwi prześmiewcy, niedzielnego dodatku do GW, a niewzruszoną linię w nich wyznacza abiturient Adam W., Tygodnik Powszechny miał dla mnie niewątpliwe plusy sprawiające, że co rok odnawiałem jego prenumeratę, i był jedynym periodykiem który studiowałem w miarę kompletnie. Nie zmieniły tego regularnie publikowane w nim wypociny w stylu porażającej wajrakowszczyzny, tak jak nie zmieniło całkowicie tego fantasmagoryczne odniesienie się w jednym ze wstępniaków przez księdza Bonieckiego do tematu brodaczek (starszym, zasłużonym ludziom niejedno wybaczę!), czy nawet wypociny sfrustrowanego naukowca z ostatniego numeru. Sęk w tym, że obok wywiadu z Szwagrzykiem był tekst kogoś przedstawianego jako wybitny polski poeta współczesny, pełen przemyśleń godnych naszej ulubionej celebrytki, z którego fragmenty redakcja wyłuszczyła nie tylko w artykule ale i w spisie treści numeru. Ten fragment, który zacytować mogę dopiero po powrocie z fabryki, bo nie chciałbym czegoś przeinaczyć, obraża wszystkich zaangażowanych emocjonalnie w swoja pracę leśników, w tym mnie osobiście, i jest świadectwem nie tylko prymitywnego podejścia do tematu przez autora tekstu, ale i bezrefleksyjnego krzywdzenia przez redakcję TP w imię walki politycznej, lekko licząc, kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Naczelny Mucharski, który zatwierdza niewątpliwie każde wydanie do druku, zgrzeszył ciężko przeciw ósmemu przykazaniu bożemu, a skoro uczynił to w piśmie katolickim, no to niech spada on i jego pismo. Stasiuk swoje felietony co jakiś czas publikuje w formie książki, no to bez problemu sobie na nie poczekam. 8)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Prof. JERZY SZWAGRZYK, leśnik: Sytuacja finansowa Lasów Państwowych jest zbyt dobra w stosunku do reszty kraju. Ich przywileje są nieuzasadnione.
O kur wa, jakie to polskie !, jakie to swojskie.... :lol: Chlop polski nie cieszy sie jak mu sie urodzi krowa. Chlop polski cieszy sie gdy krowa zdechla. Sasiadowi.

Kmiotek z grodu Kraka smuci sie, ze Lasom jeszcze nie zdechlo....... :lol: :lol: :lol:
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105019
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

góral bagienny, nie zapomnij o owym cytacie, bom go strasznie ciekaw...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33709
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Piotrek pisze:nie zapomnij o owym cytacie, bom go strasznie ciekaw...
Las jest dla leśnika "drzewo-stanem": magazynem drzew. A na mapie - wydzieleniem, powierzchnią w pododziale., z określonym numerem i literką 338Ab.
W tekście tego pamfletu steki refleksji i rad typu
Zamiast brnąć w herezje, leśnictwo powinno więc uznać wyższość biologii i nie zaprzeczać rozumowi.
Nie waha się leśnikom przeciwstawiać ludzi, którzy jego wywodów nie mogą już ani skomentować ani sprzeciwić się wykorzystywaniu ich dorobku do potwierdzenia jedynie słusznych poglądów autora.
Takiemu leśnictwu sprzeciwia się wielu leśników. Chcą oni leśnictwa kulturalnego, humanistycznego i humanitarnego. Wyrazicielem tej idei był śp.profesor entomologii leśnej Andrzej Szujecki, naukowiec wizjoner, który stworzył leśne kompleksy promocyjne i mówił dużo o pozaprodukcyjnych funkcjach lasów.
Dzieli się swoim rewolucyjnym pomysłem humanizacji procesu dydaktycznego przyszłych leśników
Może leśnicy w czasie studiów potrzebują wykładów, na których dowiedzą się, że w literaturze istnieje osobny nurt poświęcony przyrodzie? Leśniczy musi zrozumieć, że stare drzewo daje ludziom radość, a kiedy je wyciąć, sprawia to ból.
Artykuł ma tytuł SZYSZKO ODSZEDŁ, ONI ZOSTALI.
Pal sześć autora, a jest nim Michał Książek. Każdy ma swoją opowieść, a ja potrafię wysłuchać innych, nawet tępych i nieświadomych. Ale redakcja pisma z tak pięknymi tradycjami na pewno nie jest tępa, i niech nie zgrywa nieświadomą. Reklamując tekst już w spisie treści pierwszym z przytoczonych tu cytatów leje mnie w pysk, a ja nie mogąc oddać syczę tylko przez naruszone zęby: WYPIERDALAJCIE...
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Argon
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4576
Rejestracja: czwartek 13 sty 2011, 17:44
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Argon »

Góral :spoko:
... czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. Kayah
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105019
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Dzięki Góralu!
I współczuję utraty TP.
Ja na szczęście w porę odrzuciłem słowo pisane na papierze gazetowym (lepszym lub gorszym) jeszcze na etapie Trybuny Ludu, Gazety Robotniczej itp. I nie dałem się zwieść "prasie wyzwolonej" po 89'.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

camu
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 277
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 06:46
Lokalizacja: Niż Polski

Post autor: camu »

Takiemu leśnictwu sprzeciwia się wielu leśników. Chcą oni leśnictwa kulturalnego, humanistycznego i humanitarnego. Wyrazicielem tej idei był śp.profesor entomologii leśnej Andrzej Szujecki, naukowiec wizjoner, który stworzył leśne kompleksy promocyjne i mówił dużo o pozaprodukcyjnych funkcjach lasów.
Wyobraż sobie że są leśnicy, dla których idee prof Szujeckiego są bliskie, ba stanowią drogowskazy na ich zawodowej drodze. Więc nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, przepraszam- bagna, boś Ty z bagien wszak jest
borowiak

Post autor: borowiak »

camu pisze:
Takiemu leśnictwu sprzeciwia się wielu leśników. Chcą oni leśnictwa kulturalnego, humanistycznego i humanitarnego. Wyrazicielem tej idei był śp.profesor entomologii leśnej Andrzej Szujecki, naukowiec wizjoner, który stworzył leśne kompleksy promocyjne i mówił dużo o pozaprodukcyjnych funkcjach lasów.
Wyobraż sobie że są leśnicy, dla których idee prof Szujeckiego są bliskie, ba stanowią drogowskazy na ich zawodowej drodze. Więc nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, przepraszam- bagna, boś Ty z bagien wszak jest
Toż to cytat był a nie słowa górala bagiennego.......
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33709
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Zdaje się, że czegoś nie zrozumiałeś, prawda? :|
camu pisze:Wyobraż sobie że są leśnicy, dla których idee prof Szujeckiego są bliskie
Nie muszę wysilać wyobraźni. :lol:
Natomiast moją imaginację przerasta zadanie wyobrażenia sobie, iż są leśnicy którym cytowane idee nie są bliskie! Pomimo ponad 30 lat pracy w LP, w trzech nadleśnictwach w różnych rejonach Polski, pomimo moich rozległych kontaktów zawodowych i przyjacielskich, nie spotkałem leśnika, który powiedziałby: Co ty mi tu, bagienny, pieprzysz o jakiejś bioróżnorodności, po uj nam te LKPy, zajmijmy się wreszcie tym, co wymarzyłem sobie obierając drogę zawodową leśnika, czyli produkcją najwyższej jakości desek!
Owszem, leśnicy z taką filozofią życiowo-zawodową istnieją, tak jak istnieją ziejące ogniem siedmiogłowe smoki i kije-samobije, czyli w klechdach bajanych dzieciom aby poprzez ich strach wymóc na nich posłuszeństwo.
camu, nie wiem czyś Ty łatwowierne dziecko, czy szlachetna acz naiwna pierdoła, ale spróbuj zacząć oceniać świat wokół siebie nie na podstawie sączonego przez media bajania o zgrai żelaznych wilków, bo te bajki mają wyraźną genezę, że tak się wyrażę, finansowo-polityczną.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A co jest złego w "produkcji najwyższej jakości desek"? I tak po prawdzie to po uj nam LKaPy?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Jaźwiec pisze:to po uj nam LKaPy
Aby tam produkować najwyższej jakości deski... między innymi...
Góralu a wpisem camu się nie przejmuj, bo tak jak zauważył borowiak... czytać ze zrozumieniem trzeba umić ...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105019
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

filipesku pisze:czytać ze zrozumieniem trzeba umić
W naszej rzeczywistości zdarza mi się, że pomimo iż czytać umim to nie rozumim...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ